Dobré noviny
Ako zázrakom prežil výbuch dvoch atómových bômb. Nechápem, prečo svet pokračuje vo vývoji týchto zbraní
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ako zázrakom prežil výbuch dvoch atómových bômb. Nechápem, prečo svet pokračuje vo vývoji týchto zbraní

— Foto: Wikimedia Commons / Instagram: the_amateur_historian

Spočiatku bol rád, že je nažive. Neskôr sa stal jedným z najsilnejších hlasov volajúcich po zákaze jadrových zbraní.

Bol to osud alebo skutočný zázrak? Prežil dve ničivé katastrofy, ktoré okamžite pripravili o život desiatky tisíc ľudí a ďalšie prišli o život ich násedkami. Atómové bomby, ktoré počas druhej svetovej vojny zhodili Američania v Hirošime a Nagasaki, zasiahli státisíce obyvateľov. Japonec Tsutomu Yamaguchi však patril k tým, ktorí oba výbuchy zažili na vlastnej koži .  

Čo sa teda v osudné dni stalo?  

Prvú atómovú bombu zhodil bombardér B-29 na mesto Hirošima 6. augusta 1945. Výbuch okamžite zabil 80-tisíc ľudí a ďalší z nich zomreli pár dní po zásahu na následky nadmerného ožiarenia alebo rozsiahlych popálenín. Tsutomu Yamaguchi bol 29-ročný námorný inžinier, ktorý v Hirošime pracoval na návrhu nového ropného tankera. V Hirošime bol už tri mesiace a v ten deň sa tešil na návrat domov za svojom manželkou a malým synom.

Skok do priekopy

Krátko po ôsmej hodine ráno si na oblohe všimol bombardér B-29, ako na padáku vypúšťa menší predmet. Spozoroval niečo ako baterku, ktorá sa rútila smerom k mestu. Nastal výbuch. Tsutomu v pude sebazáchovy skočil do priekopy a dúfal, že prežije. Výbuch ho z jamy vymrštil do vzduchu ako loptu. Zapchal si uši, zatvoril oči a držal sa pri zemi. Obrovský hluk a následná vlna ho pripravili o vedomie.

Keď sa prebral, celý svet vyzeral inak. Všetko naokolo bolo pohltené oblakom popola, cítil, ako sa mu odlupuje koža. Výbuch mu okamžite pretrhol oba ušné bubienky. „Myslím, že som na chvíľu omdlel. Keď som otvoril oči, všetko bolo tmavé. Bolo to ako začiatok filmu v kine, keď prázdne políčka len blikajú bez akéhokoľvek zvuku,“ povedal pre The Times. Rozhodol sa kráčať smerom k centrále Mitsubishi, teda spoločnosti, pre ktorú pracoval.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa amarillo (@orangemechanic79)

Všetko bolo zničené, preskakoval trosky aj bezvládne telá. V blízkosti firmy našiel dvoch kolegov, ktorí výbuch prežili tiež. Noc strávili spoločne pod prístreškom a na ďalší deň sa vybrali na vlakovú stanicu, aby sa dostali von z mesta. Vlaky nejakým zázrakom ako tak dokázali fungovať. Tsutomuhove kroky smerovali domov k rodine – do Nagasaki.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?