Dobré noviny
Ako zázrakom prežil výbuch dvoch atómových bômb. Nechápem, prečo svet pokračuje vo vývoji týchto zbraní
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ako zázrakom prežil výbuch dvoch atómových bômb. Nechápem, prečo svet pokračuje vo vývoji týchto zbraní

— Foto: Wikimedia Commons / Instagram: the_amateur_historian

Spočiatku bol rád, že je nažive. Neskôr sa stal jedným z najsilnejších hlasov volajúcich po zákaze jadrových zbraní.

Nikto mu neveril

Kto mohol predpokladať, že ničivý útok nebude jediný? Po príchode do Nagasaki šiel do nemocnice, aby mu ošetrili popáleniny. Rany boli skutočne závažné, opisoval, že ani vlastná rodina ho po príchode nespoznávala. Aj keď sa necítil práve najlepšie, hneď 9. augusta vyrazil do práce. V Mitsubishi chceli vedieť, čo sa presne na ich pobočke v Hirošime stalo. Tsutomu povedal všetko, čo si pamätal, v práci ho však mali za blázna a jeho rečiam neverili.

Ďalší útok prišiel o 11 hodine. Okná nad hlavami sa im rozbili na malé kúsky a Tsutomu sa skrýval pri zemi už po druhý raz v priebehu troch dní. Odhaduje sa, že druhá atómová bomba okamžite pripravila o život až 40-tisíc ľudí. Ďalšie desiatky tisíc zomrelo na následky gama žiarenia. Tsutomu prežil aj tento útok. Rovnako aj jeho manželka a vtedy len 5-mesačný syn. Druhý útok bol však ešte silnejší. Vypadali mu vlasy a často vracal.

Foto: Wikimedia

Boj proti zbraniam

Podľa vedcov, prežilo oba výbuchy v Japonsku asi 150 ľudí. Ľuďom, ktorí boli pri niektorom z výbuchov, oficiálne autority odporúčali, aby už nemali deti. Následky ožarovania sa totiž mohli preniesť aj na ich potomkov. Tsutomu však napriek tomu mal ešte dve dcéry. Táto životná skúsenosť ho poznačila aj v jeho ďalšom živote. Hoci si spočiatku hovoril, že je len rád, že oba výbuchy prežil relatívne zdravý, neskôr sa to zmenilo. Tsutomu Yamaguchi sa stal jedným z najväčších odporcov atómových zbraní a bojoval proti ich používaniu. „Dôvod, prečo nenávidím atómovú bombu je ten, čo robí s dôstojnosťou ľudských bytostí. Nechápem, prečo svet nemôže pochopiť agóniu jadrových bômb. Ako môžu pokračovať vo vývoji týchto zbraní?“ hovoril.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ivan:) (@dailyaviationfactsandothers)

Ožiarenie, ktoré ho zasiahlo, malo vplyv na jeho zdravie v neskoršom veku. Objavil sa šedý zákal aj akútna leukémia. Jeho manželka zomrela na rakovinu obličiek a pečene vo veku 88 rokov, jeho syn rakovine podľahol ako 58-ročný a aj jeho dve dcéry zápasili so zdravotnými problémami priamo súvisiacimi s atómovým výbuchom. Tsutomu zomrel vo veku 93 rokov na rakovinu žalúdka.   

Časť 2 / 2

Už ste čítali?