Dobré noviny
Pracovali dlhé hodiny no doteraz sa nemohli ani raz posadit. Predavačky bojujú za svoje právo sedieť
Simona Gálová
Simona Gálová

Pracovali dlhé hodiny no doteraz sa nemohli ani raz posadit. Predavačky bojujú za svoje právo sedieť

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR/AP

Doteraz dva z 28 indických štátov schválili zákon, podľa ktorého si môžu zamestnanci v obchodoch počas pracovnej doby sadnúť.
 

Indická predavačka Lakshmi je v práci na nohách desať hodín denne. Na konci smeny sa vracia domov, aby si ošetrila boľavé nohy a opuchnuté členky. Úľava však nikdy neprišla, na ďalší deň sa totiž opakovalo to isté, prezradila predavačka pre Al Jazeera.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sight Magazine (@sightmagazine1)

Právo posadiť sa

Minulý mesiac sa Tamil Nadu stal druhým indickým štátom, ktorý zakotvil v zákone takzvané právo sedieť. Maloobchodným zamestnávateľom a majiteľom obchodov prikázal zabezpečiť sedenie pre všetkých zamestnancov, ktorí tak už nebudú musieť stáť celé dni na nohách. Zákon odkazuje najmä na zdravotné riziká predavačov, medzi ktorých patria najmä ženy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The Logical Indian (@thelogicalindian)

„Až doteraz bola jedinou útechou počas dlhých pracovných dní dvadsaťminútová prestávka na obed a niekoľkosekundové opretie sa o policu, keď som už nedokázala stáť na vlastných nohách,“ povedala 40-ročná Lakshmi, ktorá pracuje v obchode s oblečením desaťročie. Ak neboli v obchode žiadni zákazníci, predavačka sa nemohla ani len na chvíľu posadiť čo i len na zem, keď stoličky im nikto nedal.

Dohľad manažérov

Po prijatí zákona sa táto nočná mora skončí. „Od chvíle, keď tie ženy ráno nastúpia do autobusu, až kým sa nevrátia domov, počas tej dvanásť alebo štrnásťhodinovej šichty sotva sedeli,“ uviedla predkladateľka zákona M. Dhanalakshmi. Skutočným víťazstvom však bude implementácia zákona v praxi. „Budeme neustále kontrolovať obchody a podávať sťažnosti, ak zákon nedodržia. Zákon nemá zmysel, ak nie je dodržiavaný,“ dodala Dhanalakshmi.

Neschopnosť sadnúť si je však len jednou z každodenných ťažkostí, s ktorými sa ženské zamestnankyne stretávajú. Predavačky v obchode sú často platené nižšou sumou ako je minimálna mzda a sú nútené pracovať sedem dní v týždni. Podľa Al Jazeera sa mnohé predavačky sťažujú, že sú pod neustálym dohľadom manažérov a čelia obmedzeniam pri používaní toalety. „Právo sadnúť si bolo jednou z požiadaviek, ktoré sa podarilo splniť, ale je pred nami ešte dlhá cesta,“ uzavrela Dhanalakshmi.

Už ste čítali?