Dobré noviny
Tento muž zachránil viac ako 20-tisíc zvierat, ktoré by boli bez neho odsúdené na smrť.
Simona Gálová
Simona Gálová

Tento muž zachránil viac ako 20-tisíc zvierat, ktoré by boli bez neho odsúdené na smrť.

Je jedným z desiatich ľudí na celom svete, ktorí vyrábajú protézy pre zvieratá.
Je jedným z desiatich ľudí na celom svete, ktorí vyrábajú protézy pre zvieratá. — Foto: Bionic Pets

Za sedemnásť rokov zachránil špeciálnymi protézami tisíce zvierat po celom svete.

Stirling - Podľa Washington Business Journal je na svete iba desať ľudí, ktorí vyrábajú protézy pre zvieratá. Jedným z nich je aj Derrick Campana, ktorý vyrába umelé končatiny, aby pomohol zvýšiť pohyblivosť zvierat a zlepšiť ich život. Od roku 2004 pomohol viac ako 20-tisíc zvieratám, a to nie len psom či mačkám, ale protézy vyrobil aj pre ťavy, kone, vtáky či slony. „Chcem svetu ukázať, že protézami môžeme dať zvieratám druhú šancu,“ vysvetlil pre Protect All Wildlife.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bionic Pets (@bionicpets)

Od ľudských pacientov k zvieracím

Všetko to začalo pred sedemnástimi rokmi, keď za čerstvo vyštudovaným Campanom, ktorý mal vyrábať protézy pre ľudí, prišiel veterinár so psom, ktorý trpel vrodenou deformáciou prednej nohy a potreboval protézu. „Neveriacky som sa pozeral na toho veterinára, pretože som nikdy nevidel psa s protézou,“ vysvetlil pre The Day.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/100050828253517/videos/380419866003788

Napriek tomu splnil veterinárove želanie a vytvoril svoju prvú protézu pre zviera. „Ten pes začal normálne chodiť a behať a ja som mal z toho ohromnú radosť. Vtedy som cítil, že toto chcem robiť celý život,“ spomínal na začiatky. Netušil, že v priebehu rokov bude vyrábať protézy pre orla, sovu aj jeleňa. „Najnáročnejšie bolo postaviť invalidný vozík pre korytnačku. To bola naozaj zábava,“ prezradil Campan.

Medzi jeho najväčších pacientov patria dva ázijské slony z Thajska, ktoré prišli o predné končatiny kvôli nášľapným mínam. „Boli najlepšími pacientami, akých som mal. Spolupracovali oveľa lepšie ako napríklad psy,“ prezradil pre PBS. Dvojica slonov dodnes veselo žije s protetickými nohami v prvej nemocnici pre slony na svete.

Medzi ďalšie nečakané príbehy sa zaradila výroba umelej nohy pre kačicu menom Waddles. „Je jedno, o aké zviera ide, urobíme všetko preto, aby sme ho zachránili. Aj keď zvieratá nevedia hovoriť, viem, že sú vďačné. Poznáme to podľa toho, ako vrtia chvostom a podľa celkového správania, a to je vždy ten najlepší pocit,“ uzavrel Campana.

 

Už ste čítali?