Za tri roky sa stala mamou deviatich detí: Chaos veľkej rodiny je zrazu všetko, čo máme
Simona Gálová
Simona Gálová

Za tri roky sa stala mamou deviatich detí: Chaos veľkej rodiny je zrazu všetko, čo máme

To, ako zvládať veľkú rodinu aj manželstvo, sa učia za pochodu.

Za tri roky sa stali rodičmi deviatich detí. — Foto: Instagram - @maxinelee_y

Reading – Maxine Lee a Jacob Young sa stretli pred ôsmimi rokmi a hneď sa do seba zamilovali. O dva roky neskôr sa počas dovolenky v Grécku zasnúbili. „Musím sa oženiť so svojou životnou láskou na najkrajšom mieste na planéte,“ povedal pre Comedy Jacob, a preto svadbu zorganizovali na mieste, kde sa zasnúbili. Partneri si užili medové týždne a novomanželský život, no čoskoro nastali pre nich temné časy. Obaja vždy chceli veľa detí, no po dvoch rokoch skúšania nemali ani jedno. „Pokiaľ ste nezažili neplodnosť, nikdy nepochopíte rozsah toho, ako to na človeka vplýva,“ prezradila Maxine. Podľa jej slov sa cítila ako uväznená v hlbokej jame, z ktorej niet žiadneho úniku.  

Keďže sa im nedarilo mať vlastné deti, rozhodli sa dať domov tým, ktoré to potrebovali. Začali sme navštevovať kurzy pestúnskej starostlivosti a o dva mesiace nás vybrali ako pestúnov pre dvoch súrodencov, spomínala. Obaja neváhali a obe deti si zobrali k sebe. O pár dní však dostali nečakaný telefonát. Z pestúnskeho systému zistili, že súrodenci majú ešte jednu sestru, ktorá tiež potrebuje domov. Povedala som im, že si ju zoberieme bez toho, aby som sa opýtala Jacoba. Už si prežili toľko, že som ich nedokázala rozdeliť,“ zdôraznila Maxine.  

Keď prišiel ďalší telefonát a manželia sa dozvedeli, že k deťom patrí ďalšia sestra, vôbec nezaváhali. Povedala som áno a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí môjho života. S Elliot sme si veľmi blízke. Je to moja spriaznená duša,“ prezradila adoptívna mama. Z bezdetného páru sa zrazu stala rodina so štyrmi deťmi. Aj naďalej sa snažili mať vlastné bábätko, pretože deti mali len v pestúnskej starostlivosti a kedykoľvek sa po nich ich biologickí rodičia mohli vrátiť.  

Splnený sen

Už o pár mesiacov sa manželia dozvedeli, že Maxine je tehotná. Koncom októbra 2018 uvítali doma nový prírastok, malého Henryho. Čerství rodičia si užívali prvé chvíle s novým členom rodiny a zároveň si užívali, ako na bábätko reagovali ich zverenci. „Mať ďalšie dieťa v rodine bolo veľmi náročné, ale nemenila by som to ani za celý svet,“ priznala Maxine. Biologickí rodičia Aiden, Parker, Connora a Elliot nemali o deti záujem, a tak sa manželia rozhodli, že pristúpia k oficiálnej adopcii a len málokto si dokázal predstaviť, čo nastalo po tom. 

Pár bol zaneprázdnený svojím uponáhľaným životom a starostlivosťou o päť detí, keď sa dozvedeli veľkú novinu. Maxine bola opäť tehotná. „Niekedy, keď máš sen a v srdci nádej, splní sa to. Môj sa sen sa splnil ešte viac ako som si predstavovala,“ prezradila. Rodičia sa dozvedeli, že v rodine nebudú vítať jedno dieťa, ale štyri. „Pamätám si na to vyšetrenie u lekára ako by to bolo včera. Len som zažartovala o tom, že by sme mohli čakať aj viac ako jedno dieťa. Na to mi lekárka povedala – aha, tu je jedno, tu je ďalšie a ďalšie a ďalšie,“ spomínala.

Ich nadšenie sa však rýchlo premenilo na obavy, keď lekári uviedli, že štvorčatá sa pravdepodobne nenarodia zdravé. Odporučili im, aby počet detí znížili na dve, aby sa zvýšili šanca na ich prežitie. Utrápení rodičia však všetkých štyroch milovali, a tak mali nad čím rozmýšľať. Nakoniec sa rozhodli, že podstúpia všetky zdravotné riziká a všetky deti si ponechajú. Jacob sa však bál, že tehotenstvo zhorší aj manželkin zdravotný stav.

Chaos veľkej rodiny

Otec piatich, o nedlho už deviatich, detí mal pravdu – rodinu čakali ťažké časy. Keď bola Maxine v 21. týždni tehotenstva, dostala zlú správu. Začal sa jej skracovať kŕčok maternice, čo ohrozovalo život detí. Zdravotný stav sa zhoršil aj mladej mame. „Nemohla som poriadne dýchať a mala som veľmi vysoký tlak,“ spomínala. Lekári preto urgentne naplánovali cisársky rez, a tak sa v júli 2020 narodili Theo, Silas, Beck a Cecilia. Všetci malí súrodenci statočne bojovali a po mesiaci strávenom na jednotke intenzívnej starostlivosti sa vrátili domov. „Nemohla som uveriť, že sú tu, sú zdraví a sú naši. Bol to neopísateľný pocit,“ povedala Maxine.

Rodina sa rozrástla zo siedmich na jedenásť ľudí takmer za jednu noc a len veľmi pomaly sa začala učiť, ako spoločne fungovať. „Je ťažké vyhradiť si čas a zaistiť, aby každé dieťa dostalo špeciálnu pozornosť. Pracujeme na tom, aby sa každé naše dieťa cítilo rovnako milované a výnimočné, pretože naozaj sú,“ prezradil Jacob. No keďže sa manželia pokúšali venovať svoj čas každému zo svojich detí, sotva mali čas jeden na druhého. „Myslíme na to, že je to len obdobie. Čoskoro budú starší a bude nám chýbať to, že na nás nie sú tak závislí,“ povedala. Pár, ktorý dva roky bojoval o to, aby mal len jedno dieťa, teraz vychováva rovno deväť. Na sociálnych sieťach im ľudia vyjadrujú podporu, no niektorí ich kritizujú za to, že viac detí za sebou zanecháva aj väčšiu uhlíkovú stopu. „Verte mi, neplánovali sme mať až takú veľkú rodinu. Ale teraz si nedokážem predstaviť, že by som jedného z nich nemala. Chaos veľkej rodiny je zrazu všetko, čo máme. Tam kde je veľa chaosu, nájdete viac smiechu a bezpodmienečnej lásky,“ dodala. 

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…