Konečne účinná zbraň proti sexuálnym zločincom: Zatrasiete mobilom a zistíte, na koho si dať pozor
TASR
TASR

Konečne účinná zbraň proti sexuálnym zločincom: Zatrasiete mobilom a zistíte, na koho si dať pozor

Užívatelia smartfónov v Južnej Kórei budú môcť čoskoro zatriasť svojím telefónom, aby zistili vo svojej blízkosti registrovaných páchateľov sexuálnych trestných činov.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/tofros.com

Soul 26. júla (TASR) - Užívatelia smartfónov v Južnej Kórei budú môcť čoskoro zatriasť svojím telefónom, aby zistili vo svojej blízkosti registrovaných páchateľov sexuálnych trestných činov, ak budú mať títo na nohe elektronický náramok a budú sa nachádzať v okruhu 20 metrov. V pondelok to oznámilo ministerstvo spravodlivosti, na ktoré sa odvolala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Nová služba, ktorá bola vyvinutá spoločne s vládou provincie Kjonggi, sa spustí v stredu a pôjde o skúšobnú prevádzku v 15 mestách a okresoch spomínanej provincie nachádzajúcej sa okolo metropoly Soul, dodalo ministerstvo.

Ako to bude fungovať?

Program bol vyvinutý tak, že každý, kto si do smartfónu nainštaluje príslušnú aplikáciu, môže zistiť páchateľa sexuálnych trestných činov vo svojom blízkom okolí – stačí, ak tri- či štyrikrát potrasie telefónom. Takýto úradne registrovaný páchateľ musí mať elektronický náramok, aby systém fungoval.

Trasením mobilu sa vyšle lokalita užívateľa do monitorovacieho systému ministerstva spravodlivosti. Riadiace centrum ministerstva pre vyhľadávanie potom preverí, či sa v okruhu 20 metrov nachádza registrovaný páchateľ sexuálnych zločinov, a ak sa to potvrdí, zavolá tejto osobe, aby ju odradilo od nemravného správania.

Zmysluplný program

V prípade nutnosti, po preverení záznamov z bezpečnostných kamier, budú na miesto vyslaní aj probační úradníci. Riadiace centrum v soulskej mestskej štvrti Tongdemun navštívil v pondelok minister spravodlivosti Pak Pomgje a poinformovali ho o prípravách skúšobnej prevádzky.

Politik nový systém aj otestoval, keď si na členok nasadil elektronický náramok a vstúpil do virtuálnej no-go zóny (kontrolovanej zóny), aby sa spustil alarm. Minister Pak vyhlásil, že vzhľadom na vysokú mieru recidívy medzi páchateľmi sexuálnych trestných činov je nový program „zmysluplný“.

Ministerstvo tiež oznámilo, že službu plánuje do konca tohto roka rozšíriť i do ostatných oblasti provincie Kjonggi a do Soulu.

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…