Reklamy na nezdravé jedlo? V Británii ich cez deň už neuvidíte
Simona Gálová
Simona Gálová

Reklamy na nezdravé jedlo? V Británii ich cez deň už neuvidíte

Spoločnosti vďaka tomu prídu o milióny libier ročne.

Ilustratívna fotografia — Foto: Pexels/Unplash

VEĽKÁ BRITÁNIA 25. júna – Vláda vo Veľkej Británii sa snaží bojovať s pandémiou rastúcej obezity. Nové opatrenie, ktoré bude podľa Guardian jedným z najprísnejších marketingových obmedzení na svete, budú mať dopad na viac ako šesto miliónov libier, ktoré značky ročne minú na všetku reklamu na potraviny v televízii. Od konca budúceho roka budú televízne reklamy na nezdravé jedlo, vrátane raňajkových cereálií, sladených jogurtov, hotových jedál, kuracích nugetiek, povolené iba medzi deviatou večer a piatou ráno.

Tento zákaz sa bude týkať každého produktu, ktorý má vysoký obsah soli, tuku a cukru. Zákaz reklám sa nebude týkať len televízie, ale aj digitálneho marketingu na Facebooku až po výsledky plateného vyhľadávania na Googli. Platené príspevky o nezdravých jedlách Briti od roku 2023 nenájdu na Instagrame ani na Twitteri.

Každé tretie dieťa má nadváhu

Tvrdé pravidlá vychádzajú z dielne premiéra Johnsona, ktorý po minuloročnej hospitalizácii s koronavírusom zmenil svoj názor na rozhodnutia týkajúce sa osobného zdravia. Predseda vlády tvrdí, že práve nezdravá strava prispela k ťažkému priebehu, ktorý pri ochorení mal. Výskum zistil, že každé tretie dieťa, ktoré opúšťa základnú školu, má nadváhu alebo obezitu, rovnako ako takmer dve tretiny dospelých. 

Zákaz sa da obísť

Nový zákaz však obsahuje aj výnimky. Hoc spoločnosti produkujú nezdravé jedlo, stále môžu mať na internete a v televízie reklamy o svojej značke. To znamená, že spoločnosť často spájaná s nesprávnymi stravovacími návykmi, napríklad McDonald's, bude môcť robiť reklamu, pokiaľ sa v nej neobjavia žiadne nezdravé produkty. Značkám bude tiež umožnené pokračovať v propagácii svojich výrobkov na svojich vlastných webových stránkach a účtoch sociálnych médií. Zákonodarcovia musia taktiež upraviť definíciu toho, čo je to nezdravá potraviny. V minulosti totiž medzi nich patrilo aj avokádo, smotana alebo med. Zákaz reklám sa nebude týkať spoločností s menej ako dvestopäťdesiat zamestnancami a rovnako ani dodávateľov.

Reklama na nezdravé jedlo bude stále povolená prostredníctvom zvukových médií, ako sú podcasty a rozhlas, a nebudú existovať žiadne nové obmedzenia pre sektor, ktorý zahŕňa billboardy, plagáty v autobusoch a na miestach, ako sú železničné stanice a letiská.

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…