Dobré noviny
Uznávaný izraelský lekár: Otvorili sme školy, reštaurácie, plavárne. Výsledky očkovania sú úžasné
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Uznávaný izraelský lekár: Otvorili sme školy, reštaurácie, plavárne. Výsledky očkovania sú úžasné

Izrael je blízko k dosiahnutiu kolektívnej imunity, potvrdil v apríli 2021 biológ Eran Segal z Weizmann Institute of Science, jeden z top expertov krajiny.
Izrael je blízko k dosiahnutiu kolektívnej imunity, potvrdil v apríli 2021 biológ Eran Segal z Weizmann Institute of Science, jeden z top expertov krajiny. — Foto: Facebook Tel Aviv City, @analuiphotography

Profesor Joseph Moisseiev pracuje v jednej z desiatich najlepších nemocníc na svete, v Sheba Medical Center v Tel Avive. Dobrým novinám opísal, čo všetko zmenilo očkovanie a ako v týchto dňoch vyzerá bežný život v jeho krajine.

BRATISLAVA, TEL AVIV, nedeľa 18. apríla - Profesor Joseph Moisseiev je renomovaný izraelský očný chirurg a odborník na ochorenia sietnice. Pôsobil v prestížnej Johns Hopkins University Hospital v americkom Baltimore. V roku 2015 získal titul profesora oftalmológie na univerzite v Tel Avive. Pôsobil ako hlavný odborník The Goldschleger Eye Institute v nemocnici Sheba Medical Center, v jednej z desiatich najlepších nemocníc na svete. Tiež ako predseda Izraelskej sietnicovej spoločnosti a prezident Izraelskej oftalmologickej spoločnosti. Slovensko pozná a má ho rád. Našu krajinu navštívil v roku 1992 a 1996 na pozvanie svojho žiaka, slovenského očného chirurga MUDr. Peter Böhma, ktorý pôsobil pod profesorovým vedením počas odbornej stáže v Sheba Medical Center  v Tel Avive. Izraelský odborník prednášal slovenským očným lekárom o inovatívnych metódach liečby sietnicových ochorení. Po uvoľnení opatrení v medzinárodnej leteckej doprave by sa rád vrátil aj na Slovensko. 

V rozhovore s lekárom sa dozviete:

  • aké obmedzenia zrušili vďaka očkovaniu v krajine
  • ako sa mu momentálne pracuje v Sheba Hospital v Tel Avive
  • ako vnímajú očkovanie detí izraelskí rodičia
  • ako sa k očkovaniu stavajú beduíni, arabská populácia a ortodoxní Židia
  • ako pandémia ovplyvnila každodenný život lekára

Od nedele 18. apríla už v Izraeli nemusíte nosiť rúška v exteriéroch. Izraelskí experti hovoria o možnom dosiahnutí kolektívnej imunity. Ako prežívate tieto dni?

Život sa začína približovať normálu, aký sme poznali pred pandémiou. Päť miliónov Izraelčanov nad šestnásť rokov už dostalo druhú dávku vakcíny. Výsledky sú naozaj úžasné. Dramaticky sa znížil denný prírastok pozitívnych prípadov. Výrazný pokles zaznamenávame aj v prípade pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu a úmrtí. Zrušili sa mnohé obmedzenia, špeciálne pre držiteľov zelených pasov. Môžeme si opäť konečne zájsť na večeru do reštaurácie, školy sú otvorené pre všetky ročníky. Hotely sa plnia hosťami, otvorili sa fitnes centrá aj plavárne. Od nedele 18. aríla sú rúška povinné už len v interiéroch.

Profesor  Joseph Moisseiev počas sietnicovej operácie v prestížnej nemocnici Sheba Hospital v Tel Avive.
Profesor Joseph Moisseiev počas sietnicovej operácie v nemocnici Sheba Hospital v Tel Avive. Foto: Archív J. Moisseieva

Ako aktuálne fungujete v nemocnici Sheba Medical Center v Tel Avive?

Môžeme opäť organizovať konzíliá a porady. A konečne nám opäť otvorili jedáleň. Myslím si, že respirátory budeme v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach nosiť naďalej. Sme vo veľmi úzkom kontakte s pacientom, aj s doprovodom, ktorý s ním prichádza. Som presvedčený o tom, že rúška plnia dôležitú ochrannú funkciu. Dôkazom je výrazný pokles iných respiračných ochorení vrátane chrípky, ktorý pozorujeme od vypuknutia pandémie. Osobne som pripravený nosiť ochranné prostriedky v nemocnici minimálne do konca roka 2021.

Je zaočkovaná už celá vaša rodina?

Áno, obe dávky vakcíny dostali v mojej rodine už všetci dospelí. Mám štyri vnúčatá, všetky sú mladšie ako dvanásť rokov. Tie očkovaním ešte neprešli. Predpokladám, že americká FDA už čoskoro povolí očkovanie aj u detí starších ako dvanásť rokov. Najmladšie si ešte nejaký čas počkajú, predpokladám, že to bude až na budúci rok.

Otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra 1. januára 2021 na Rabin Square v Tel Avive.
Otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra 1. januára 2021 na Rabin Square v Tel Avive. Foto: Facebook Tel Aviv City

Ako vnímajú vakcináciu tínedžerov ich rodičia?

Veľká časť mladých ľudí nad šestnásť rokov má už očkovanie za sebou. V prípade detí je situácia ešte nejasná. Predpokladám však, že v skupine od šesť do pätnásť rokov bude záujem nižší. Ľudia sú vždy opatrnejší pri svojich deťoch ako pri sebe. Je možné, že keď budú oficiálne schválené vakcíny pre všetky vekové skupiny u detí a veľká časť zvládne očkovanie bez vážnejších komplikácií, ľahšie sa odhodlajú aj váhajúci rodičia.

K otvoreniu medzinárodnej leteckej dopravy by mohli prispieť aj super rýchle izraelské testy SpectraLIT.
K otvoreniu medzinárodnej leteckej dopravy by mohli prispieť aj super rýchle izraelské testy SpectraLIT. Foto: Pexels / A. Shvets, Unsplash / I.M.Sovile

Super rýchle izraelské testy môžu uľahčiť medzinárodnú dopravu

Prevrat v medzinárodnej leteckej doprave. Ten by mohli vyvolať super rýchle izraelské antigénové testy SpectraLIT, ktorým dala zelenú už aj Európska únia. Testy na letiskách by mali byť zabudované do samoobslužných kioskov, pomocou ktorých si už dnes cestujúci na medzinárodných letiskách vybavujú check-in či skenujú doklady.

Procedúra testovania je doslova blesková. Cestujúci si vypláchne ústa špeciálnou ústnou vodou a napľuje do tuby. Umelá inteligencia vyhodnocovacieho zariadenia zabudovaného v kiosku do 20 sekúnd vyhodnotí výsledok. Testy využívajú technológiu spektrometrie, ktorá diagnostikuje vírus pomocou vlnovej dĺžky svetla odobratej vzorky slín.

Testy, dnes registrované pod značkou Virusight Diagnostic, vyvinula spoločnosť Newsight v spolupráci s prestížnou nemocnicou Sheba Medical Center v Tel Avive. Do pilotného testovania rýchlotestov sa zapojilo tridsaťšesť nemocníc po celom svete aj prvé letiská.

Používanie testov by podľa svetových expertov mohlo výrazne uľahčiť medzinárodnú leteckú prepravu. Využitie by mohli nájsť aj v zábavnom priemysle, mohli by byť riešením napríklad pre veľké medzinárodné zábavné parky.

Superýchle antigénové izraelské testy na covid-19 by mohli byť zabudované do kioskov na medzinárdných letiskách.
Superýchle antigénové izraelské testy na covid-19 by mohli byť zabudované do kioskov na medzinárdných letiskách. Foto: ICTS Europe, Virudiagnostics

Ako vnímali vakcináciu ortodoxní Židia a arabské skupiny obyvateľstva?

V každej komunite sa nájdu ľudia, ktorí očkovaniu neveria. Izrael nie je výnimkou. Keď sa u nás začalo očkovať, ako národ sme to privítali s obrovským nadšením. Ľudia sa nevedeli dočkať, kedy príde príde na nich rad. Dokonca aj ortodoxní Židia, ktorí spočiatku popierali nebezpečenstvo vírusu, kritizovali zákaz združovania a zatváranie škôl, sa nakoniec na očkovanie sami hlásili. Vakcináciu však odmieta stále časť arabských komunít. Problémom sú falošné poplašné správy a ideologická propaganda o negatívnych vedľajších účinkoch. Šíreniu neprávd napomohli, žiaľ, aj sociálne médiá. Predpokladám, že tento problém nebude také jednoduché prekonať. Na druhej strane, ide o menšinovú skupinu, väčšina populácie privítala očkovanie s nadšením.

Snaží sa izraelská vláda skupiny arabského obyvateľstva o potrebe očkovania nejako presvedčiť?

Samozrejme. Vzdelávať a motivovať beduínov a arabskú menšinu skúša viacerými spôsobmi. Spoluprácu s ich duchovnými a sociálnymi vodcami, spustila rozsiahlu propagačnú kampaň v arabčine v relevantných televíziách a rádiách. Zriadila mobilné vakcinačné jednotky, ktoré vedia pricestovať za nimi. Je v záujme nás všetkých, aby sme dosiahli čo najvyššie číslo v rámci všetkých skupín a sektorov. Žijeme tu vedľa seba, všetci spoločne.

Arabi tvoria zhruba pätinu populácie Izraela. Najmä beduínov ovplyvňujú hoaxy a poplašné správy. Časť z nich verí napríklad tomu, že vakcíny proti covid-19 spôsobujú potraty.
Arabi tvoria zhruba pätinu populácie Izraela. Najmä beduínov ovplyvňujú hoaxy a poplašné správy. Časť z nich verí napríklad tomu, že vakcíny proti covid-19 spôsobujú potraty. Foto: Unsplash / P. Anke

Ako pandémia ovplyvnila vašu prácu lekára? Čo ste vnímali ako najťažšie, čo naopak ako pozitívnu lekciu?

S výnimkou krátkeho obdobia počas prvej vlny som celý čas pracoval v nemocnici, aj na mojej súkromnej klinike. Jedným z nepríjemných následkov epidémie bol strach pacientov prísť za svojim lekárom. Mnohí na termín plánovaného vyšetrenia vôbec neprišli. Niektorí sa aj v prípade vážneho stavu vyhýbali návšteve pohotovostí a urgentov. To, žiaľ, vyústilo, do neželaných úmrtí a nezvrátiteľných škôd, ktoré až ako lekári nevieme napraviť. Mňa osobne sa najviac dotklo obmedzenie spoločenského života a nemožnosť pravidelne sa vídať so širšou rodinou. Pandémia nám však priniesla aj pozitívne zistenia. Naučili sme sa organizovať odborné prednášky, okrúhle stoly a sympóziá cez Zoom. Vďaka online aplikáciám môžeme dnes kedykoľvek diskutovať s kolegami a s priateľmi z Európy, z USA či kdekoľvek zo sveta.

Očkovanie akceptovala aj komunita ortodoxných Židov, ktorí pôvodne vakcíny odmietali.
Očkovanie nakoniec prijali aj ortodoxní Židia. Foto: Pexels / Cottonbro 

Sľubný izraelský liek proti covid-19

Terapia vyvinutá v Ichilovovej nemocnici v Tel Avive zmierňuje imunitnú odpoveď organizmu, pomáha zabraňovať smrteľnej cytokínovej búrke. V prvej fáze klinického testovania sa zlepšil stav 29 z 30 pacientov po liečbe inhalovaním lieku EXO-CD24.  EXO-CD24 dokáže zastaviť nebezpečnú cytokínovú búrku, pri ktorej imunitný systém reaguje neprimerane. Inhalované liečivo funguje na princípe exozómov, ktoré slúžia na transport materiálu medzi bunkami. Exozómy dopravujú do pľúc bielkovinu s názvom CD24, ktorá napomáha regulovať reakcie imunitného systému. Preparát sa inhaluje raz denne počas niekoľkých minút. Po prvej, sľubne vyzerajúcej fáze klinického testovania, čakajú liek ďalšie fázy.

Izrael láme rekordy aj v počte inovácií v diagnostike a v liečbe covid-19. Ktorý z vašich objavov by mohol znamenať prelom v boji s vírusom?

Izrael si dlhodobo drží povesť „startupového národa“. Za ostatné roky sa u nás zrodilo mnoho skvelých vynálezov. Žiaden div, že v momente, keď ľudstvo zasiahla pandémia, naši vedci sa s obrovskou vervou vrhli do výskumu a hľadania riešení. Som hrdý na svoju krajinu a na mojich krajanov. Na všetkých spoločne. Verím, že ich neúnavná práca v boji s covid-19, tok inovácií a nápadov bude pokračovať aj naďalej.

Obľúbený blší trh Jaffa Market v Tel Avive.
Obľúbený blší trh Jaffa Market v Tel Avive. Foto: Facebook Tel Aviv City

Už ste čítali?