Dobré noviny
Do Bratislavy dorazili pomáhať zdravotníci z Rumunska. Slovensko nie je samo, odkazujú
TASR
TASR

Do Bratislavy dorazili pomáhať zdravotníci z Rumunska. Slovensko nie je samo, odkazujú

Na snímke skupina lekárov a sestier z Rumunska s ochrannými rúškami
Na snímke skupina lekárov a sestier z Rumunska s ochrannými rúškami — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) prišli pomáhať lekári a zdravotné sestry z Rumunska.

Bratislava 25. februára (TASR) – Do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) prišli pomáhať lekári a zdravotné sestry z Rumunska. Ich misia na Slovensku má trvať 21 dní. Pomáhať majú v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Vo štvrtok ich na pôde ústavu v Bratislave privítal aj štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura, v ktorého gescii je aj riadenie nemocníc počas pandémie ochorenia COVID-19.

Vážna situácia v nemocnicaich

„Situácia v našich nemocniciach je vážna. Míňajú sa nám predovšetkým lôžka, ktoré sú venované najťažším pacientom, ktorí sú na ventilácii a potrebujú veľkú pomoc našich anestéziológov, intenzivistov a sestier. Situácia je zvlášť náročná v regióne západného Slovenska,“ povedal Stachura.

Vpravo v popredí veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhire, vľavo štátny tajomník ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura a v pozadí skupina lekárov a sestier z Rumunska.
Vpravo v popredí veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhire, vľavo štátny tajomník ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura a v pozadí skupina lekárov a sestier z Rumunska. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Dodal, že príchod pracovníkov, ktorých nateraz nedokážu nahradiť, si veľmi váži. Podľa jeho slov ide o dočasné riešenie, vďaka čomu sa bude môcť kapacita ústavu zvýšiť o deväť lôžok. Mimoriadna veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhireová uviedla, že rumunská vláda „vníma a cíti ťažkosti, v ktorých sa Slovensko nachádza“.

Hlavné posolstvo

Hlavným posolstvom, s ktorým zdravotníci prichádzajú, je podľa jej slov to, že Slovensko v pandemickej situácii nie je samo. Zdôraznila, že ide o solidárnosť medzi štátmi. Vyzdvihla aj excelentné bilaterálne vzťahy krajín.

Projekt sa podarilo financovať za podpory Európskej komisie. Zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Radim Dvořák poznamenal, že pravé „európanstvo“ znamená pomáhať si v núdzi.

Mechanizmus civilnej ochrany

Generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly verí, že sa podarí vytvoriť také tímy, vďaka ktorým bude možné poskytovať zdravotnú starostlivosť najťažším pacientom s ochorením COVID-19. Tím z Rumunska prišiel na Slovensko po aktivácii európskeho mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie, ktorú schválila vláda 17. februára na žiadosť Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s podporou úsilia v boji proti šíreniu nového koronavírusu.

Štátny tajomník Stachura povedal, že o príchode ďalších zdravotníckych posíl z krajín Európskej únie Slovensko diskutuje s Dánskom. Slovensko o možnostiach rokuje aj s Poľskom. To podľa štátneho tajomníka ponúklo Slovensku desať intenzívnych lôžok v nemocnici v Nowom Targu. Dodal, že aj Nemecko by Slovensku mohlo v univerzitnej nemocnici v Münsteri poskytnúť rovnaký počet intenzívnych lôžok.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?