Obuv ovplyvňuje kvalitu života
Inzercia
Inzercia

Obuv ovplyvňuje kvalitu života

Viete, že obuv priamo ovplyvňuje kvalitu života? Pohodlná obuv, ktorá netlačí a neomína, ktorá je vyrobená z prvotriednych materiálov a dokonale na nohách sedí, nemôže spôsobiť žiadne ochorenia nôh či pohybového aparátu.    

Výber vhodnej obuvi je veľmi dôležitý pre vaše zdravie. — Foto: dreamstime.com

Medzi najčastejšie ochorenia dolných končatín patria choroby kolien, členkov a kĺbov. Ortopedické diagnózy pohybového systému nie sú v populácii žiadnou ojedinelosťou. Pohybový aparát a dolné končatiny môžu postihnúť nielen vrodené chyby a úrazy, ale aj opotrebovanie, ktoré súvisí s vekom a tiež choroby spôsobené nesprávnymi návykmi či s nevhodným životným štýlom.  

Ortopedická obuv

Ortopedická obuv je určená ľuďom s telesným postihnutím alebo ľuďom, ktorých nohy sú obzvlášť náchylné na odery či iné problémy. Charakteristickým znakom ortopedickej obuvi je to, že je maximálne mäkká, ľahká a dobre sa prispôsobuje tvaru nohy. Ortopedická obuv sa vyrába z kvalitných materiálov, má antibakteriálne vlastnosti, neutralizuje pachy a absorbuje vlhkosť, čím zaručuje ochranu nôh aj pri dlhodobom nosení obuvi. Ortopedická obuv tiež poskytuje optimálny teplotný komfort - končatinám uľahčuje odvod tepla a pomáha im udržiavať prirodzenú telesnú teplotu.  

Detská obuv

Detské nohy sú obzvlášť citlivé na akékoľvek vplyvy. Nevhodná detská obuv môže spôsobiť rôzne deformity a nevratné poškodenia kostry chodidla. Tiež chybné držanie tela, ktoré môže vplývať na rôzne degeneratívne ochorenia chrbtice. Preto sú na výrobcov detských topánok kladené vysoké nároky a detské čižmy, topánky, tenisky, sandále či papuče je potrebné vyberať premyslene a výberu venovať náležitú pozornosť. Detská obuv musí mať správnu dĺžku a šírku, tiež hmotnosť a musí mať aj bezchybné materiálové zloženie. Za nevhodné materiály detskej obuvi sú považované plasty, poroméry, koženky a také materiály, ktoré sú nepriedušné či tvrdé a ktoré sa ťažko prispôsobujú tvaru chodidla. Detská obuv musí mať tiež vhodný strih, nízky podpätok a musí byť pružná.     

Športová obuv

Športová obuv má disponovať perfektnou ohybnosťou a má mať dobré tlmiace vlastnosti, aby nespôsobovala nepríjemné pocity pri chôdzi či behu v prírode ani na nerovnom povrchu. V mieste, kde sa chodidlo športovca ohýba, najmä v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najpružnejšia. Tvrdá nepoddajná podošva zvyšuje únavu a ruší komfort športovca. Pokiaľ ste milovníkmi lyžovania, je dobre vedieť, že aj detské, pánske a dámske lyžiarky je nutné vyberať v presnej veľkosti. Lyžiarky by mali byť aj dostatočne teplé a vnútro má byť schopné absorbovať vlhkosť. Konštrukcia lyžiarok má lyžiarovi zaručiť nielen dokonalé ohýbanie končatinami, ale aj prvotriednu vyváženosť a stabilitu. Nohám má poskytnúť dokonalú ochranu nielen pri krátkodobom, ale aj pri dlhodobom lyžovaní.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…