Dobré noviny
Výstavba hotelov na územiach ohrozených povodňami by sa mohla obmedziť
TASR
TASR

Výstavba hotelov na územiach ohrozených povodňami by sa mohla obmedziť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Výstavba hotelov či penziónov na území v blízkosti vodných tokov, ktoré sú ohrozené povodňami, by sa mohla obmedziť.

Bratislava 20. januára (TASR) - Výstavba hotelov či penziónov na území v blízkosti vodných tokov, ktoré sú ohrozené povodňami, by sa mohla obmedziť. Týka sa to tzv. inundačných území. Zakázať by sa mal tiež terénny zásah do takýchto území.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane pred povodňami, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili koaliční poslanci. Novelou chcú vypustiť zo zákona výnimku umožňujúcu výstavbu nebytových budov okrem ubytovacieho zariadenia na krátkodobé pobyty.

Účel návrhu

„Účelom návrhu novely zákona je zabezpečiť účinnejšie uplatňovanie záujmov ochrany pred povodňami, ako aj ochrany prírody na inundačných územiach vodných tokov," uviedli v dôvodovej správe.

Poslanci vysvetlili, že zákon aktuálne zakazuje v inundačných územiach umiestňovať okrem iného bytové budovy a nebytové budovy. Legislatíva však hovorí, že sa to netýka „ubytovacích zariadení na krátkodobé pobyty, ktoré nezhoršia odtok povrchových vôd, chod ľadov alebo kvalitu vody, sú odolné voči tlaku vody a sú chránené pred zaplavením interiéru vodou". Ide napríklad o hotely, penzióny a podobne.

Čo bude povolené?

V praxi sa podľa poslancov výnimka zneužíva na umožnenie výstavby budov na trvalé bývanie na inundačných územiach. Napríklad sa územie v územnom pláne definuje ako „Funkcia: plochy športu a rekreácie“, pričom sa povolí výstavba „rekreačných chát“ so zastavanou plochou chaty max. 100 štvorcových metrov.

Podotkli, že takto dochádza k zmenšovaniu inundačných území vodných tokov, a to nielen výstavbou, ale aj tým, že ochrana pred povodňami novozastavaného územia sa často vykonáva zvýšením terénu.

Už ste čítali?