Predseda SAV: Ukazuje sa, že dostať vedcov naspäť na Slovensko nie je až také ťažké
TASR
TASR

Predseda SAV: Ukazuje sa, že dostať vedcov naspäť na Slovensko nie je až také ťažké

Ukazuje sa, že dostať vedcov naspäť na Slovensko, nie je až také ťažké.

Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 28. decembra (TASR) – Ukazuje sa, že dostať vedcov naspäť na Slovensko, nie je až také ťažké. Pomôcť tomu má aj projekt SASPRO 2, ktorý sa zameriava na boj proti odlevu mozgov zo Slovenska. V koncoročnom rozhovore to pre TASR uviedol predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík.

„Projekt SASPRO 1 hodnotím ako nesmierne úspešný projekt, priniesol nám obrovské množstvo skúseností. Z prvého projektu sme sa poučili, že aj Slovensko môže byť zaujímavá krajina pre vedeckých postdoktorandov, keď im vytvoríme dobré podmienky,“ uviedol Šajgalík.

Čo je dôležité pre mladých?

Ako tvrdí, to, čo bolo veľmi dôležité pre mladých ľudí, bolo, že mohli riešiť vlastnú tému a projekt im umožnil vytvoriť si aj vlastný tím. „Z 38 vedeckých pracovníkov bolo 16 zo Slovenska a všetci, ktorí prišli naspäť domov na Slovensko, tu už aj ostali,“ podotkol.

SASPRO 2 aj pôvodný projekt podľa Šajgalíka ukázali, že inštitúcie, kde prišli zahraniční pracovníci, čiastočne zinternacionalizovali svoje prostredie. To podľa Šajgalíka veľmi prospieva vede a výskumu. Predseda SAV je rád, že spolu so SAV sa do projektu SASPRO 2 zapojila aj Univerzita Komenského v Bratislave a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Vytvárajú bratislavský prvok

„Vytvárame tým ako keby bratislavský prvok, keď do Bratislavy príde viac medzinárodného ducha, ale aj viac ľudí, ktorí sa venujú vede a výskumu. Dúfajme, že týmto sa Bratislava stane konkurencieschopnejšia, napríklad aj Brnu,“ povedal Šajgalík.

Dodal, že práve toto české mesto odlákalo veľké množstvo študentov a vedeckých pracovníkov, pretože takéto centrum má už dávno. Šéf SAV poukázal na to, že dostať vedcov naspäť na Slovensko nie je až také ťažké. Tvrdí, že aj on sám bol dosť dlho v zahraničí.

Pre ľudí s ambíciami je vraj lepšie vrátiť sa

„Bolo mi jasné, že keď tam chcem zostať, tak si musím nájsť projekt, pre ktorý budem robiť. Niekomu táto pozícia vyhovuje a môže ju robiť aj celý život. Ale ľudia, ktorí majú ambície, tak pre nich je lepšie sa vrátiť domov, alebo ísť niekam možno aj za trochu horších materiálnych podmienok, ale môžete si presadiť svoju vlastnú výskumnú tému, to svoje,“ povedal Šajgalík s tým, že to je cieľ mnohých.

Cieľom projektu SASPRO 2 je posilniť vedecké pracoviská, zlepšiť spoluprácu medzi vedeckými a aplikačnými sektormi, či podporiť multidisciplinárne prístupy riešenia projektov. Projekt má hodnotu deväť miliónov eur. Každá z univerzít má prijať na svoje pracoviská po desať vedcov a zvyšných 20 bude pôsobiť na ústavoch SAV.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…