Dobré noviny
V Japonsku chcú, aby sa všetci cítili milovaní. Používajú maličkosti, ktoré by sa zišli aj nám
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

V Japonsku chcú, aby sa všetci cítili milovaní. Používajú maličkosti, ktoré by sa zišli aj nám

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Yuliya Strizhkina

Niekedy stačia maličkosti, ktoré dokážu svojim obyvateľom skvalitniť či spríjemniť život.

TOKIO 17. november – Krajina vychádzajúceho slnka vytvorila množstvo „malých, ale účinných pomocníkov“, ktorí dokážu spríjemniť alebo uľahčiť každodenný život tamojším obyvateľom.

Pozrite sa spolu s nami na to, aké symboly a pomôcky v Japonsku používajú a čím by sme sa mohli od nich inšpirovať. Ktoré sa vám páči najviac?

Nedostatok neznamená príťaž

Nedostatok neznamená príťaž, ale jedinečnosť. Napriek tomu, že vo svete platí medzinárodný symbol pre vozičkárov, Japonci sa rozhodli vykročiť inou cestou. Modrý symbol s človekom sediacim na vozíčku vymenili za štvorlístok. Dôvod?

Chceli sa vyhnúť akejkoľvek nejasnosti, pri ktorej si mnoho ľudí myslí, že všetci invalidní ľudia musia používať invalidné vozíky. Japonci chcú týmto gestom poukázať na jedinečnosť týchto ľudí a nie na ich nedostatky.

Znak pre ľudí na invalidnom vozíku v Japonsku.
Znak pre ľudí na invalidnom vozíku v Japonsku. Foto: sirius-shop.co.jp

Značka pre vodičov v pokročilejšom veku

Vodičom, ktorí majú 70 alebo viac rokov, odporúčajú používať takúto značku vo svojich autách, no vodiči, ktorí majú viac ako 75 rokov, musia takúto značku povinne v aute mať. Takýmto spôsobom už z diaľky informujú ostatných na ceste o tom, aby sa ohľaduplnejšie správali k starším vodičom. Táto značka tiež dáva vodičom právo parkovať na vyhradenom parkovacom mieste.

V Japonsku myslia aj na starších vodičov.
V Japonsku myslia aj na starších vodičov. Foto: amazon.com

Prívesok pre tehotné ženy

Japonci myslia aj na tehotné ženy. Takéto znaky slúžia pre všetky ženy v radostnom očakávaní. Budúce mamičky nosia ružové prívesky v hromadnej doprave. Dávajú tak cestujúcim najavo, že sú tehotné a týmto ich bez slova prosia o uvoľnenie miesta na sedenie.

Vynašli sa a takto pomohli tehotným ženám.
Vynašli sa a takto pomohli tehotným ženám. Foto: Reprofoto/Yahoo News Japan

Telefónne búdky aj pre ľudí na vozíčku

Verejné telefónne búdky sú prístupné aj ľuďom na vozíčku. Aj v súčasnosti, keď sú smartfóny široko používané, si Japonsko stále zachováva svoje telefónne automaty pre prípad prírodných katastrof. Tieto verejné telefóny sú umiestnené tak, aby vyhovovali aj ľuďom na invalidných vozíkoch.

Telefónna búdka pre ľudí na invalidnom vozíku.
Telefónna búdka pre ľudí na invalidnom vozíku. Foto: city-cost.com

Braillovo písmo je všade

Japonci myslia doslova všade na nevidiacich a snažia sa im pomôcť tak, ako je to len možné. Braillovo písmo v krajine vychádzajúceho slnka nájdeme na mnohých predmetoch bežnej spotreby – od plechovkových nápojov, cez mapy, sedadlá či napríklad toalety.

Braillovo písmo nájdeme takmer všade.
Braillovo písmo nájdeme takmer všade. Foto: flickr.com/Moira Clunie

Kam odložiť dáždnik?

Neviete, kam odložiť dáždnik? Japonci s tým nemajú žiaden problém a mysleli doslova na všetko - držiaky na dáždniky so zámkom sú na mnohých verejných priestranstvách samozrejmé. Pohyb bez dáždnika je naraz príjemnejší a vďaka zámku sa nemôže stať, že dáždnik nebude na svojom mieste.

Stratiť dáždník? Takmer nemožné.
Stratiť dáždník? Takmer nemožné. Foto: justgo.travel

Pomoc aj pri chodníkoch

Neostáva len pri písme. Nevidiacim zlepšujú život aj špeciálne chodníky. Žlté pruhy pomáhajú ľuďom so zlým videním, zatiaľ čo špeciálne dlhé pruhy obyvateľom o vodiacej paličke.

Špeciálne chodníky.
Špeciálne chodníky. Foto: flickr.com/Nrico

Vyhrievané verejné toalety

Niektoré verejné toalety sú vybavené takýmto vyhrievaním a umývadlom, ktoré po použití vodu použije na budúce spláchnutie.

Japonci myslia na všetko.
Japonci myslia na všetko. Foto: flickr.com/Nemo's great uncle

Tašky chutia aj jeleňom

Pochváliť sa môžu aj taškami, ktoré sú zdravé a chutia napríklad jeleňom. Vyrobené sú totiž z kartónov ryžových otrúb, aby tak uchránili jelene pred konzumáciou nevhodného obalu.

Turista kŕmi jeleňa špeciálnymi sušienkami v chráme v japonskom meste Nara.
Turista kŕmi jeleňa špeciálnymi sušienkami v chráme v japonskom meste Nara. Foto: TASR/AP

Zdroj: brightside.me

Už ste čítali?