Slovenskí vedci vytvorili jedinečný materiál pre zubné implantáty
TASR
TASR

Slovenskí vedci vytvorili jedinečný materiál pre zubné implantáty

Tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied vyvinul jedinečný kompozitný materiál Bioactive composite metal pre kostné implantáty na báze titánu.

Slovenskí vedci vytvorili jedinečný materiál pre kostné implantáty na báze titánu — Foto: Facebook/Slovenská akadémia vied

Bratislava 16. júla (TASR) - Výskumný tím vedcov z Ústavu materiálov a mechaniky strojov Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinul jedinečný kompozitný materiál Bioactive composite metal (BIACOM) pre kostné implantáty na báze titánu.

Implantáty vyrobené z tohto materiálu sú vhodné pre trvalú prítomnosť a funkciu v ľudskom tele, pre aplikácie vystavené vysokému a cyklickému mechanickému namáhaniu, čo platí najmä pre zubné implantáty. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„BIACOM pozostáva z dvoch vzájomne nerozpustných kovov rôznych vlastností. V nosnej trvalej matričnej titánovej štruktúre sa nachádza biologicky odbúrateľná zložka – horčík, vo forme homogénne rozmiestnených, účelovo usmernených a navzájom spojitých vláken. Špecifická mikroštruktúra titánovej matrice poskytuje kompozitnému implantátu mechanickú pevnosť, únavovú životnosť a chemickú odolnosť, zatiaľ čo zložka horčíka znižuje modul pružnosti," povedal Martin Balog z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

Postupným odbúravaním horčíkovej zložky najprv z povrchu a neskôr z jadra implantátu sa podľa neho vytvárajú póry, ktoré vedú k ďalšiemu poklesu modulu pružnosti. Zároveň tak vytvárajú priestor na pevnú fixáciu implantátu v kosti. Póry umožňujú prerastenie kostného tkaniva do implantátu, a tým sa vytvára kvalitné mechanické prepojenie medzi kosťou a implantátom.

Použitím nového materiálu pripraveného konvenčnými metódami práškovej metalurgie sa podľa Ahmeda Mohameda Hassana Ibrahima z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV podarilo zredukovať hlavné nedostatky doteraz používaných titánových implantátov.

Tvrdí, že nevýhodou titánu, z ktorého sa vyrábali doteraz používané implantáty, je ich modul pružnosti. Ten je výrazne väčší ako modul kosti, čo môže viesť až k lokálnemu uvoľneniu implantátu. „Doteraz používané titánové implantáty mali zároveň nedostatočnú povrchovú aktivitu, ktorú treba vylepšiť dodatočnými operáciami," doplnil.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…