Dobré noviny
Športovci si často neuvedomujú, že ich kariéra môže byť aj krátka. Často prepadnú gamblérstvu či stávkovaniu
Marián Balázs
Marián Balázs

Športovci si často neuvedomujú, že ich kariéra môže byť aj krátka. Často prepadnú gamblérstvu či stávkovaniu

Športovci sú braní ako ľudia, ktorých život nemôže mať chybu a sú zabezpečení do konca života. Často to však nie je pravda.

BRATISLAVA 28. novembra - Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola bývalá tenistka Martina Suchá, ktorá dnes pomáha športovcom zvládnuť koniec kariéry. Vysvetľovala, ako sa môžu cítiť športovci cítiť po konci, prečo sa to deje a čo sa dá v tomto smere robiť lepšie.

Svoju kariéru, ktorú ovenčila aj víťazstvom vo Fed Cupe, ukončila v roku 2008 vo veku 27 rokov a svoje rozhodnutie neľutuje. „Už som mala pocit, že už nemám takú motiváciu, aby ma to napĺňalo ako dovtedy,“ vysvetľuje pre Dobré noviny a dodáva, že v tom období nebolo bežné, aby tenisti a tenistky hrali na vysokej úrovni aj po tridsiatke. V istej fáze sa vraj už príliš zameriavala na výsledok a chýbali jej tri dôležité faktory - chuť na sebe pracovať, radosť zo samotnej hry a chuť víťaziť.

Viacero problémov

Dnes spoločne s ďalšou bývalou tenistkou Klaudiou Malenskou pomáhajú športovcom zvládať koniec kariéry. Pripravujú aj interaktívne workshopy a spolupracujú aj s tímami. „Venujeme sa tomu už pár rokov. Máme už informácie a naštudované odborné veci, keďže sa tomu venujú aj odborníci. Osobná skúsenosť je ale dosť dôležitá, keďže športová komunita je dosť špecifická,“ hovorí bývalá športovkyňa.

V súčasnej situácii vidí viacero problémov. Vrcholový šport je čím ďalej, tým užšie špecializovaný a na vrchole sú len veľmi malé rozdiely. Aby športovec dosiahol požadované výsledky, potrebuje veľa času a obety a zabúda na seba. „V tomto prostredí žije a z toho vyvierajú tie ostatné veci. Patrí k tomu aj stres a schopnosť vypnúť,“ upozorňuje.

Športovec? Ten nemôže mať problémy

Veľký problém môže nastať po konci kariéry a súvisí s tým, ako sú športovci vykresľovaní verejnosti. „Potom to ovplyvňuje športovca tak, že je vnímaný ako nejaký hrdina, dokonalý človek, ktorý je zabezpečený do konca života a nemá mať žiaden problém, respektíve nárok na nejaké pochybnosti,“ hovorí Suchá. Veľa ľudí má preto pocit, že čo sa týka financií, je športovec zabezpečený do konca života a nepotrebuje žiadnu pomoc, hoci realita môže byť iná.

A ako to vnímajú samotní športovci? „Je to trošku iné u tých mladých športovcov, alebo tých aktívnych,“ hovorí. Nerozmýšľajú o tom, čo bude po kariére, a keďže to nie je ešte bežnou súčasťou kariéry, tak určité informácie sú pre nich nové. Podľa nej by pomohlo, ak budú prví športovci, prví lídri, ktorí budú robiť veci inak a inšpirujú tak ostatných.

Dá sa to riešiť systémovo

Ako tvrdí, systémovo by sa to dalo riešiť vo viacerých rovinách. Ide napríklad o legislatívnu či o vzdelanostnú, keďže to sa často nerieši. „Potom je tu rovina, čo môže športovec urobiť sám, prípadne klub, aby ďalej posúval tieto informácie a rozvíjal osobnosť športovca,“ pripomína s dodatkom, že práve v tejto oblasti by chcela urobiť zmeny. To by podľa nej mohli zmeniť kluby a zväzy už od zajtra.

Problémom je často aj time management. „Športovci aj možno majú čas. Skončí im tréning, jedná fáza, druhá, a potom celé poobedie. A čo ide robiť? Keď je tá kultúra taká, že idú na automaty alebo na kávičku, to asi nie je dobré," povedala. Stávkovanie a s tým spojené problémy sú zas prepojené s ekonomickou situáciou - napríklad im chýba finančné vzdelanie či plat mimo sezóny.

Suchá pomáha aj prostredníctvom charitatívneho turnaja ProAM Challenge by Adifex, ktorý je jej srdcovkou. Štvorhrový turnaj profesionálov a amatérov sa uskutoční 7. decembra na dvorcoch TK Slávia Agrofert a výťažok poputuje Nadácii Detského kardiocentra. „Tento rok sa objaví Dominika Cibulková, Henrieta Nagyová, Karol Kučera, Kája Schmiedlová medzi inými, ďalšími aj aktívnymi, aj bývalými top hráčmi a hráčkami," uzavrela Martina Suchá.

Viac sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?