Tribečské múzeum v Topoľčanoch predstavuje premeny Vianoc v priebehu 20. storočia
TASR
TASR

Tribečské múzeum v Topoľčanoch predstavuje premeny Vianoc v priebehu 20. storočia

Verejnosti je sprístupnená do 10. januára budúceho roka.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Topoľčany 23. novembra (TASR) – Premeny vianočných sviatkov v priebehu 20. storočia prezentuje výstava, ktorú môžu vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstava je zapožičaná z Vlastivedného múzea v Galante, autorkou scenára je Izabela Danterová.

Doplnená je o betlehemy zo zbierkového fondu Tribečského múzea a kolekciu vianočných ozdôb zo súkromnej zbierky. Verejnosti je sprístupnená do 10. januára budúceho roka.

Výstava sa zameriava na obdobie 20. storočia, keď sa z domácností čoraz viac vytrácali tradičné prvky Vianoc známe z roľníckeho prostredia. „Na ponímanie a spôsob slávenia vianočných sviatkov mali veľký vplyv politické, hospodárske a sociálne zmeny v spoločnosti, čo sa výrazne prejavilo najmä v druhej polovici minulého storočia," uviedla riaditeľka múzea Blažena Šmotláková. Mnohé pôvodné kultúrne prvky podľa jej slov nahradili nové, importované, tie, ktoré pretrvali, zasa stratili svoj pôvodný magický či symbolický význam.

Bohatý textový a fotografický materiál prináša informácie o vývoji osláv vianočných sviatkov a ich tradičných atribútov, akými sú vianočný stromček, darčeky, betlehemy, vianočné jedlá, obchôdzky betlehemcov.

Zaujímavú prechádzku históriou ponúkajú vystavené vianočné pohľadnice, ktorých tematické zobrazenie odzrkadľuje osudové udalosti v dejinách ľudstva i politické pomery v spoločnosti. Prezentované sú vianočné pozdravy vo forme táborových listov alebo fotografií, ktoré posielali vojaci z frontu svojim rodinám, ale aj pohľadnice z 30. - 40. rokov a ďalších desaťročí 20. storočia.

Zaujímavá je tiež prezentácia zdobenia vianočných stromčekov, predstavujúca určité vývojové fázy v závislosti od použitých dekoratívnych ozdôb. Na výstave nechýba ani tradičný symbol Vianoc – betlehem, ktorý bol rozšírený najmä v rodinách rímskokatolíckeho vierovyznania.

Na vyhotovenie domácich betlehemov sa najskôr používali rozmanité materiály prírodného charakteru, hlavne drevo, ražná slama, kukuričné šúpolie alebo vosk, neskôr k nim pribudol textil, papier, sadra a iné materiály.

V roľníckom i mestskom prostredí sa v priebehu 20. storočia mimoriadnej obľube tešili farebné papierové skladacie betlehemy, v rôznom prevedení stvárňujúce biblický príbeh Kristovho narodenia. K ich všeobecnému rozšíreniu prispela dobrá dostupnosť a finančná nenáročnosť.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…