Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny

Primátor Bratislavy Matúš Vallo chystá tento rok zmeny. Chce podporiť lokálnych remeselníkov a zamerať sa viac na životné prostredie. 

Na bratislavských vianočných trhoch si návštevníci po novom viac pochutnajú na lokálnych výrobkoch — Foto: TASR

BRATISLAVA 7. októbra - Vianočné trhy v hlavnom meste patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Každý rok sa tešia vysokej návštevnosti a aj pre turistov sú zaručeným lákadlom. Vianočné stánky plné chutných dobrôt a nápadov na darčeky sa tento rok majú zmeniť. Veľa návštevníkov sa minulé roky sťažovalo práve na kvalitu a nízku rozmanitosť výrobkov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil nový koncept trhov, ktorý je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať na príjemnú vianočnú atmosféru v meste. 

Novinkou bude aj usporiadanie stánkov a minimalizácia vzniku odpadu

„V novom prevedení bude aj usporiadanie stánkov a novinkou je „zero waste", čiže snaha predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovať množstvo komunálneho odpadu, pričom používať sa budú výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady," prezradil Peter Bubla, hovorca kancelárie primátora pre portál Dobré noviny. Po novom tak predajcovia musia zabezpečiť a používať kompostovaľný riad, využívať systém vratných pohárov a znižovať tak objem komunálneho odpadu ako aj predchádzať vzniku odpadu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa hashtag.sk (@hashtag.sk),

Každý predajca bude musieť preukázať pôvod tovaru

„Z ďalších posudzovaných kvalitatívnych parametrov možno spomenúť to, či je predajca zároveň i producentom ponúkaného tovaru; či vie predajca preukázať pôvod tovaru aj u medzinárodných importovaných produktov; či je ponúkaný produkt typickou vianočnou špecialitou, ktorá reprezentuje konkrétny región - lokálny ale i medzinárodný," doplnil informácie Peter Bubla. Na vianočných trhoch sa tak objavia aj medzinárodné vianočné špeciality, nielen slovenská kuchyňa. Kto bude chcieť nakúpiť vianočné darčeky pre svojich blízkych, bude si môcť vyberať z rozšíreného sortimentu. Na trhoch pribudnú napríklad aj starožitnosti či dizajnové výrobky. 

Predajné stánky budú tento rok rozložené inak

Žiadosti bude posudzovať a vyberať komisia zostavená z odborníkov z rôznych oblastí. Zloženie a rozhodovanie (bodovací systém) komisie budú upravené v samostatnom štatúte, ktorý bude verejný, podobne ako aj bodové hodnotenie. Výber predajcov bude oproti minulým rokom menej prihliadať na cenu a viac na kvalitu. „Čo sa týka otázky ceny za občerstvenie, ktorú prenajímatelia odôvodňovali zvyšujúcou sa cenou za nájom stánkov, práve s cieľom predísť tejto skutočnosti sme urobili zmenu a hlavným kritériom pri výbere záujemcov už nebude ponúkaná cena za prenájom stánkov, ale viac sa bude prihliadať na kvalitu ponúkaného tovaru," povedal hovorca kancelárie primátora. Ďalšou zmenou v roku 2019 bude nové priestorové usporiadanie predajných stánkov. Komerčné stánky sa budú sústrediť na Hlavnom námestí, na Františkánskom námestí bude pódium so sprievodným programom. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…