Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny

Primátor Bratislavy Matúš Vallo chystá tento rok zmeny. Chce podporiť lokálnych remeselníkov a zamerať sa viac na životné prostredie. 

Na bratislavských vianočných trhoch si návštevníci po novom viac pochutnajú na lokálnych výrobkoch — Foto: TASR

BRATISLAVA 7. októbra - Vianočné trhy v hlavnom meste patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Každý rok sa tešia vysokej návštevnosti a aj pre turistov sú zaručeným lákadlom. Vianočné stánky plné chutných dobrôt a nápadov na darčeky sa tento rok majú zmeniť. Veľa návštevníkov sa minulé roky sťažovalo práve na kvalitu a nízku rozmanitosť výrobkov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil nový koncept trhov, ktorý je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať na príjemnú vianočnú atmosféru v meste. 

Novinkou bude aj usporiadanie stánkov a minimalizácia vzniku odpadu

„V novom prevedení bude aj usporiadanie stánkov a novinkou je „zero waste", čiže snaha predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovať množstvo komunálneho odpadu, pričom používať sa budú výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady," prezradil Peter Bubla, hovorca kancelárie primátora pre portál Dobré noviny. Po novom tak predajcovia musia zabezpečiť a používať kompostovaľný riad, využívať systém vratných pohárov a znižovať tak objem komunálneho odpadu ako aj predchádzať vzniku odpadu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa hashtag.sk (@hashtag.sk),

Každý predajca bude musieť preukázať pôvod tovaru

„Z ďalších posudzovaných kvalitatívnych parametrov možno spomenúť to, či je predajca zároveň i producentom ponúkaného tovaru; či vie predajca preukázať pôvod tovaru aj u medzinárodných importovaných produktov; či je ponúkaný produkt typickou vianočnou špecialitou, ktorá reprezentuje konkrétny región - lokálny ale i medzinárodný," doplnil informácie Peter Bubla. Na vianočných trhoch sa tak objavia aj medzinárodné vianočné špeciality, nielen slovenská kuchyňa. Kto bude chcieť nakúpiť vianočné darčeky pre svojich blízkych, bude si môcť vyberať z rozšíreného sortimentu. Na trhoch pribudnú napríklad aj starožitnosti či dizajnové výrobky. 

Predajné stánky budú tento rok rozložené inak

Žiadosti bude posudzovať a vyberať komisia zostavená z odborníkov z rôznych oblastí. Zloženie a rozhodovanie (bodovací systém) komisie budú upravené v samostatnom štatúte, ktorý bude verejný, podobne ako aj bodové hodnotenie. Výber predajcov bude oproti minulým rokom menej prihliadať na cenu a viac na kvalitu. „Čo sa týka otázky ceny za občerstvenie, ktorú prenajímatelia odôvodňovali zvyšujúcou sa cenou za nájom stánkov, práve s cieľom predísť tejto skutočnosti sme urobili zmenu a hlavným kritériom pri výbere záujemcov už nebude ponúkaná cena za prenájom stánkov, ale viac sa bude prihliadať na kvalitu ponúkaného tovaru," povedal hovorca kancelárie primátora. Ďalšou zmenou v roku 2019 bude nové priestorové usporiadanie predajných stánkov. Komerčné stánky sa budú sústrediť na Hlavnom námestí, na Františkánskom námestí bude pódium so sprievodným programom. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…