Zuzana Čaputová sa stretla s ukrajinským prezidentom: Ocenila Zelenského snahu o riešenie konfliktu
Zuzana Čaputová dnes odcestovala na Ukrajinu, kde sa stretla s prezidentom Volodymyrom Zelenskym.
Kyjev/Bratislava 16. septembra (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok v Kyjeve ocenila reformy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho snahu o konštruktívny dialóg v súvislosti s konfliktom vo východnej časti Ukrajiny.
Prezidentka na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským vyjadrila podporu Ukrajine na „ceste reforiem, ale aj na európskej a euroatlantickej ceste“.
Pripomenula konkrétnu pomoc Slovenska Ukrajine v oblasti reverzného toku plynu. Dodala, že s prezidentom Zelenským sa rozprávali „o veľmi konkrétnych otázkach týkajúcich sa letiska v Užhorode, o hraničných prechodoch, o probléme pašeráctva, a vzájomných spoločných kontrol“.
Úspech Ukrajiny podľa Čaputovej závisí od toho, ako dôsledne sa jej bude dariť presadzovať reformy. Pripomenula, že Ukrajina v súčasnosti prežíva ťažké časy.
„Preto chcem, aby naši občania vedeli a aby sme otvorene hovorili o tom, v akej zložitej situácii sa Ukrajina nachádza a aké vážne dôsledky má porušovanie pravidiel mierového spolužitia medzi štátmi,“ povedala.
Prezidentka sa pozitívne vyjadrila k reformám prezidenta Zelenského. „Pozitívne vnímam, že medzi jeho priority patrí okrem iného posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boj s korupciou,“ povedala a dodala, že úspech reforiem nie je možný bez účasti odbornej a občianskej spoločnosti.
Prezidentka sa informovala aj o situácii vo východnej časti Ukrajiny.
„Chcem oceniť konštruktívny prístup pána prezidenta a jeho snahu o zmysluplný dialóg," povedala. Slovensko aj EÚ podľa jej slov zaznamenali, že tento prístup má svoje prvé výsledky.
„Osobne nás ako predsedajúcu krajinu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) teší upokojenie situácie v okolí Stanice Luhanskej, o ktoré sme sa zasadzovali," povedala Čaputová. Dodala že nedávna výmena väzňov s Ruskou federáciou a pripravované obnovenie rozhovorov v normandskom formáte sú „veľmi dôležité signály, že prostredníctvom dialógu sa veci dajú meniť k lepšiemu.“
Zároveň však zdôraznila potrebu dodržiavania princípov medzinárodného práva a rešpektovania suverenity a medzinárodne uznaných hraníc.