Stratiť mamu bolí, aj keď ste princ. William hovoril o duševnom zdraví, jeho slová by mali poznať všetci
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Stratiť mamu bolí, aj keď ste princ. William hovoril o duševnom zdraví, jeho slová by mali poznať všetci

Dedič britského trónu otvorene rozpráva o svojich emóciách.

Princ William sa nebojí otvorene rozprávať o svojich emóciách — Foto: TASR

LONDÝN, 25. mája - Princ William je známy tým, že vie rozprávať o svojich emóciách a vyzýva ľudí, aby robili to isté. Hoci si veľa ľudí myslí, že britský monarcha by mal byť vážny a nemal by podliehať svojim emóciám, jeho správanie je priam inšpirujúce. Sám sa objavuje na verejnosti veľmi často a chce ísť ľuďom príkladom.

Začiatkom roka sa vo švajčiarskom Davose zúčastnil Svetového ekonomického fóra, kde pred médiami otvorene rozprával aj o mentálnom zdraví. Podľa jeho slov sa tejto problematike ľudia otáčajú chrbtom a nevenujú jej dosť pozornosti. Aj z tohto dôvodu založil organizáciu s názvom Heads Together, ktorej cieľom je bojovať proti predsudkom, ktoré spoločnosť má voči duševne chorým ľuďom.

Pre princa WIlliama je rodina na prvom mieste
Pre princa WIlliama je rodina na prvom mieste Foto: TASR

Ľudia by nemali trpieť sami a potichu

Princ sa nebojí rozprávať o vlastných traumatizujúcich zážitkoch, ktoré ho trápili. Riešenie vidí v tom, že sa ľudia musia otvorene porozprávať so svojím okolím a nedusiť problémy v sebe. Rodina a priatelia vám môžu pomôcť oveľa viac, ako si väčšina ľudí myslí.  Každý deň si obliekame brnenie, ale jedného dňa sa stane niečo, čo veľmi zasiahne do nášho života a nevieme sa cez to preniesť. Sme ľudia, ak by sme nič necítili, nebolo by to normálne,  povedal na konferencii.

Ľudia by nemali trpieť sami a potichu. „Z rôznych dôvodov sa ľudia cítia zahanbení, najmä Briti to nejako majú zakorenené v ich mentalite. Prenáša sa to z generácie na generáciu, ešte z čias prvej a druhej svetovej vojny, keď bolo ťažké hovoriť o tom, čo sa dialo. Toto správanie zdedili celé generácie. Problémy sa riešili tak, že sa o nich nerozprávalo.“ Dedič britského trónu však verí, že mladá generácia sa zachová inak a bude sa vedieť bez hanby porozprávať o svojich pocitoch a trápeniach s inými ľuďmi.

Princezná Diana v náručí s Williamom
Princezná Diana v náručí s Williamom Foto: TASR

Stratiť matku je ťažké, aj keď ste princom“

Každý na svete pozná príbeh princeznej Diany. Ženy, ktorá je dodnes symbolom mieru a lásky. Jej dobročinné aktivity a pokora zostali v srdci každého. William prežíval jej stratu veľmi ťažko a dnes už nemá problém o tom hovoriť otvorene.

Prednedávnom sa o svoje pocity podelil aj s verejnosťou v rozhovore pre BBC. „Myslím si, že keď ste v mladom veku, prežívate emócie ešte silnejšie. Bolesť, ktorú som cítil pri strate matky, bola taká silná, že som si v duchu povedal, že v živote už nič ťažšie nemôže prísť,“ prezradil v emotívnom interview.

Princ už viackrát ukázal, že sa nebojí vyjadrovať pocity na verejnosti a povzbudzuje ľudí k tomu, aby to robili aj oni bez ohľadu na ich postavenie a rodinnú situáciu: „Každý by mal z času na čas prejaviť svoje emócie, nie sme predsa roboti.“

Po zverejnení rozhovoru prišlo mnoho pozitívnych reakcií od ľudí a celý svet vzdáva Williamovi hold za jeho úprimné slová. Rodinne založený monarcha preto zaslúžene patrí medzi uznávaných a inšpirujúcich ľudí na svete, ktorý tak pokračuje v šľapajách matky.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…