Dobré noviny
Práca, ktorú budú robiť dnešní mladí, ešte ani neexistuje. Musia sa prispôsobiť
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Práca, ktorú budú robiť dnešní mladí, ešte ani neexistuje. Musia sa prispôsobiť

Umelá inteligencia dnes zvládne prácu tisícky ľudí v priebehu jednej sekundy.

BRATISLAVA 24. apríla - Juraj Rosa bol odjakživa rojkom, ktorý si predstavoval svet v budúcnosti. Pred tromi rokmi si spolu s bratom založil firmu, ktorá sa venuje umelej inteligencii a jej prepájaniu s biznisom.

Umelá inteligencia nie je človek

Umelá inteligencia je schopnosť strojov a počítačov rozmýšľať. V každodennom živote sa s ňou stretávame v dopravných navigáciách či v asistentoch v našich smartfónoch. O sci-fi filmoch, v ktorých roboti vyhubia ľudstvo, Juraj Rosa hovorí, že odrážajú naše vlastné zmýšľanie. „Do strojov si projektujeme seba samých - to, akým spôsobom my ľudia uvažujeme. O umelej inteligencii si myslíme, že bude rovnaká ako my, že ju budú hnevať či tešiť rovnaké veci ako nás. Ale v skutočnosti to tak byť vôbec nemusí. Podobne, ako rôznym spôsobom rozmýšľajú ľudia, môžu rôznym spôsobom uvažovať aj umelé inteligencie. Spory a záujmy ľudí ich vôbec nemusia zaujímať,“ povedal odborník pre Dobré noviny.

Ilustračná fotografia.
Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Umelá inteligencia je odvetvie, ktorého vývoj rýchlo napreduje. Juraj Rosa povedal, že o povolaní, ktoré dnes robí, sme pred 20-30 rokmi ani nechyrovali. Dôležité je preto do vývoja technológií zapájať mladých ľudí. „Je veľmi pravdepodobné, že práca, ktorá bude živiť dnešných stredoškolákov, ešte ani neexistuje. V súčasnom svete musia byť pripravení veľmi rýchlo sa prispôsobiť a zorientovať sa v nových technológiách. Nemôžeme to ignorovať a tváriť sa, že technika tu nie je. Smartfóny, počítače, hry sú a aj budú, a najlepšie, čo môžeme urobiť, je pracovať s mladými ľuďmi a pripraviť ich na to,“ povedal pre Dobré noviny Juraj Rosa.

Vo vývoji technológií drží podľa neho Slovensko krok, dokonca v niektorých prípadoch krok aj určuje: „Slovensko je krajina plná šikovných ľudí, sú učenliví, snaživí. Vzniklo tu množstvo firiem, ktoré podnikajú na celosvetovom trhu. Zakladajú sa tu aj ďalšie iniciatívy, ktoré, ak prerazia, môžu sa stať game changermi, udávateľmi trendov. Samozrejme, vždy je čo vylepšovať, ale sme na dobrej ceste“.

Celý rozhovor s Jurajom Rosom nájdete vo videu.

O umelej inteligencii porozpráva Juraj Rosa na konferencii Be Ready For The Future. Podujatie sa bude konať v utorok 7. mája v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Už ste čítali?