Grand Prix festivalu Hory a mesto získal oscarový film Free Solo
TASR
TASR

Grand Prix festivalu Hory a mesto získal oscarový film Free Solo

Špeciálnu cenu poroty získal kanadský film Nomádsky chlapec, príbeh deväťročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Alexandra Moštková

Bratislava 1. apríla (TASR) – Na 20. ročníku medzinárodného filmového festivalu Hory a mesto sa odborná porota zamerala na filmy, ktoré predstavujú úsilie, výsledky a vnútorné nastavenie svetových lezcov na veľkých skalách. Taká je voľná charakteristika troch ocenených filmov - oscarového Free Solo o Alexovi Hannoldovi, Dawn Wall s Tommym Caldwellom, ktorý festival v nedeľu (31. 3.) v Bratislave osobne uzavrel, a slovenského filmu Rastislava Hatiara Vrcholová príťažlivosť. "Celkovo porota ocenila až deväť filmov," TASR informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

Porota na tohtoročnom festivale pracovala v zložení - poľský lezec, publicista, spisovateľ a fotograf Aleksander Lwow, slovenský dramaturg, scenárista a režisér Miloslav Končok, mladá slovenská kameramanka Sophia Boydová, filmový scenárista, dramaturg a organizátor viacerých filmových podujatí Peter Gašparík a filmový režisér Daniel Rihák. Spolu s Grand Prix ocenili deväť filmov v ôsmich kategóriách.

"Film Free Solo prináša strhujúci audiovizuálny zážitok aj ľuďom mimo úzkeho kruhu zanietencov tohto športu. Formálne aj obsahovo vyráža dych," znel verdikt poroty, ktorá filmu amerických tvorcov Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmyho China udelila Grand Prix.

Cenu Literárneho fondu získal režisér Rastislav Hatiar za film Vrcholová príťažlivosť. Filmár spracoval životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora, himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Porota ocenila, že ide o "osobný a úprimný príbeh hrdinu, ktorý prekonáva nielen výškové, ale aj dobové prekážky. Film ukazuje hĺbku vzťahov, ktoré sa rodia len v tých najťažších podmienkach".

Cenu V4 udelila porota poľskému filmu Miroslawa Dembinského Neprestávam lietať ako "povznášajúcemu filmovému dôkazu o tom, že vek nemusí byť prekážkou pri plnení snov". Janusz Orlowski sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu, a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, či sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.

Zo sekcie vzduch ocenila porota ako najlepší francúzsko-nemecký film 8000+, a to za jeho autenticitu, "nepoznaný pohľad na Himaláje a chuť zažiť naozajstné dobrodružstvo. Snímka opisuje trojtýždňový sólo výlet paraglajdistu Antoina Girarda po Karakorame v štýle lietať a hikovať.

Porota tohto roku spojila kategórie sneh a voda, aby tak mohla oceniť výnimočný kanadský film režiséra Jordana Manleyho Kde sa končí les. Snímka je obrazovým, až zenovým vyznaním obdivu stromom, najstarším bytostiam na Zemi.

"Film, ktorý nám umožňuje zažiť spiritualitu jedného z posledných prírodných národov," takto ohodnotili členovia poroty najnovší film Pavla Barabáša Tieň jaguára, ktorý zvíťazil v kategórii zem. Film je o štyroch priateľoch, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme. Vydávajú sa do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.

Najlepším filmom v kategórii skala sa stal veľkofilm amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella Dawn Wall o preleze najťažšej veľkej steny na svete. Festivalová porota ho označila ako "strhujúci film o tom, ako nás komplikovaný životný príbeh môže motivovať k unikátnym výkonom".

Špeciálnu cenu poroty získal kanadský film Nomádsky chlapec, príbeh deväťročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. Porota ocenila "nádherné zachytenie miznúceho spôsobu života v súlade s prírodou".

Členovia poroty sa rozhodli udeliť aj čestné uznanie poroty, a to afganskému filmu Afganská výprava za slobodou. Ide o príbeh skupiny 16- až 19-ročných afganských dievčat, ktoré sa usilujú vytvoriť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane, v krajine, ktorá ženy obmedzuje v mnohých oblastiach. Na festivale Hory a mesto figuroval v rámci sekcie horská kultúra.

Jubilejný ročník medzinárodného festivalu horských filmov a dobrodružstva ponúkol 44 filmov, 15 hostí, 21 cestoklubových premietaní, päť špeciálnych sekcií a pestrý sprievodný program, v ktorom figurovali napríklad výstavy, lezecké preteky či atrakcie pre rodiny s deťmi.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…