Slovenskí lekári si pripomínajú 21 rokov od prvej transplantácie srdca
TASR
TASR

Slovenskí lekári si pripomínajú 21 rokov od prvej transplantácie srdca

Transplantácia srdca je štandardnou liečebnou metódou inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa na celom svete neustále zvyšuje.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 20. marca (TASR) - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave si pripomína 21. výročie založenia programu transplantácie srdca na Slovensku a prvej úspešnej transplantácie srdca v samostatnej Slovenskej republike. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková.

Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil profesor Juraj Fabián. Chirurgický tím pod vedením profesora Viliama Fischera v noci z 20. na 21. marca 1998 prvý raz transplantoval srdce 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom. S transplantovaným srdcom žil 9,5 roka, pričom nezomrel na srdcové ochorenie.

Transplantácia srdca je štandardnou liečebnou metódou inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa na celom svete neustále zvyšuje.

V súčasnosti už má NÚSCH za sebou 325 úspešných transplantácií srdca u 313 dospelých pacientov a 12 detí. K 31. decembru 2018 bolo na čakacej listine na transplantáciu 47 pacientov.

"Rozsah skúseností aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe," hovorí primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Eva Goncalvesová. Počet transplantácií srdca podľa nej na Slovensku stagnuje na približne 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. "Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu," uviedla Goncalvesová. Počas roka 2018 bolo ohlásených 33 potenciálnych darcov srdca.

V rámci realizácie transplantačného programu úzko spolupracujú klinika kardiochirurgie, oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ďalšie pracoviská NÚSCH a iné zdravotnícke zariadenia. Národný ústav srdcových chorôb je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca.

Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Zákroku sa podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a zlyhávaním srdcového svalu.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…