Slovenskí lekári si pripomínajú 21 rokov od prvej transplantácie srdca
TASR
TASR

Slovenskí lekári si pripomínajú 21 rokov od prvej transplantácie srdca

Transplantácia srdca je štandardnou liečebnou metódou inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa na celom svete neustále zvyšuje.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 20. marca (TASR) - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave si pripomína 21. výročie založenia programu transplantácie srdca na Slovensku a prvej úspešnej transplantácie srdca v samostatnej Slovenskej republike. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková.

Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil profesor Juraj Fabián. Chirurgický tím pod vedením profesora Viliama Fischera v noci z 20. na 21. marca 1998 prvý raz transplantoval srdce 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom. S transplantovaným srdcom žil 9,5 roka, pričom nezomrel na srdcové ochorenie.

Transplantácia srdca je štandardnou liečebnou metódou inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa na celom svete neustále zvyšuje.

V súčasnosti už má NÚSCH za sebou 325 úspešných transplantácií srdca u 313 dospelých pacientov a 12 detí. K 31. decembru 2018 bolo na čakacej listine na transplantáciu 47 pacientov.

"Rozsah skúseností aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe," hovorí primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Eva Goncalvesová. Počet transplantácií srdca podľa nej na Slovensku stagnuje na približne 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. "Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu," uviedla Goncalvesová. Počas roka 2018 bolo ohlásených 33 potenciálnych darcov srdca.

V rámci realizácie transplantačného programu úzko spolupracujú klinika kardiochirurgie, oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ďalšie pracoviská NÚSCH a iné zdravotnícke zariadenia. Národný ústav srdcových chorôb je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca.

Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Zákroku sa podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a zlyhávaním srdcového svalu.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…