Inštitúcie EÚ čakajú na britskú vládu, aby prelomila patovú situáciu
TASR
TASR

Inštitúcie EÚ čakajú na britskú vládu, aby prelomila patovú situáciu

Pôvodný dátum pre brexit bol stanovený na 29. marca.

Guy Verhofstadt. — Foto: TASR/AP

Štrasburg 13. marca (TASR) - Hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre brexit Guy Verhofstadt v stredu spochybnil, či je vôbec možné poskytnúť krátkodobý odklad termínu pre odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Pôvodný dátum pre brexit bol stanovený na 29. marca.

Verhofstadt, ktorý je šéfom politickej skupiny liberálov a demokratov v EP (ALDE), v správe pre médiá uviedol, že v dôsledku toho, že v utorok britskí poslanci už po druhý raz odmietli schváliť dohodu o brexite, zákonodarný zbor EÚ nemá nijaký dôvod na to, aby rokoval o odklade termínu brexitu, čo by malo zabrániť "chaotickému", teda neriadenému odchodu Británie z EÚ.

"Nevidím dôvod na to, aby sme odsúhlasili nejaký odklad, kým v prvom rade nevieme, aká je väčšinová pozícia Dolnej snemovne," uviedol s odkazom na britský parlament. Zároveň dodal, že Európsky parlament "teraz čaká na návrh prichádzajúci z Londýna". Podľa jeho slov je na britskej vláde, aby našla cestu von zo súčasnej patovej situácie.

Vo svojom predošlom stanovisku Verhofstadt upozornil, že EP nebude súhlasiť s dlhším než dvojmesačným odkladom dátumu brexitu.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v stredu v reakcii na správy z Londýna odkázal, že Británia musí konečne začať hovoriť jednotným hlasom, pretože chaotický odchod krajiny z EÚ môže nastať už o dva týždne. Podľa jeho vyjadrenia nadišiel čas, aby Westminster (parlament) zmenil svoje smerovanie po tom, ako v utorok večer uštedril premiérke Therese Mayovej ďalšiu "obrovskú porážku" ohľadom dohody o brexite.

"Poslanecká snemovňa opäť hovorí, čo nechce. Túto slepú uličku môže teraz vyriešiť len Spojené kráľovstvo," zhodnotil situáciu.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti skonštatoval, že britský parlament v utorok premárnil svoju poslednú šancu prijať dohodu o brexite a zvýšil šancu na tzv. "tvrdý brexit", ktorý môže byť "brutálny" a viesť k rýchlemu zavedeniu nových colných pravidiel a chaosu vo vzájomných obchodných vzťahoch.

V rozhovore pre televíznu stanicu France-2 upozornil, že EÚ "urobila všetko, čo bolo v jej silách", aby poskytla potrebné záruky britským zákonodarcom. "Tento vlak prišiel dvakrát a EÚ už nebude opätovne rokovať o dohode pred plánovaným termínom brexitu 29. marca," zdôraznil francúzsky eurokomisár.

Podľa jeho slov EÚ necháva otvorené "zadné vrátka" pre prípadný odklad dátumu brexitu, ak o to britská strana požiada, ale len vtedy, ak Londýn predloží jasné zdôvodnenie tohto kroku. "Briti už povedali, čo nechcú, a teraz je na nich, aby povedali, čo chcú," uviedol Moscovici.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…