Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku verejnej správy
TASR
TASR

Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku verejnej správy

Cieľom zákona je vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť ich využívanie na Slovensku.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 4. decembra (TASR) – Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku vo vlastníctve verejnej správy, najmä budov. Inštitút garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore bude možné využívať od 1. februára 2019. Počíta s tým novela zákona o energetickej efektívnosti z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Cieľom zákona je vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť ich využívanie na Slovensku takým spôsobom, ktorý nemá vplyv na dlh členských štátov EÚ. "Tento postup umožnilo rozhodnutie Eurostatu v decembri 2017 a následne vydaná podrobná metodika Eurostatu z 8. mája 2018 o štatistickom hodnotení garantovanej energetickej služby," spresnil rezort hospodárstva.

Novela podľa MH umožňuje vykonať základné požiadavky vyplývajúce z využívania princípu garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore, spresňuje požiadavky na obsah zmluvy o energetickej efektívnosti vo verejnom sektore tak, aby boli v súlade so základnými požiadavkami Eurostatu.

"Návrh zákona taktiež vytvára priestor pre nakladanie s majetkom verejnej správy tak, aby mohla byť vykonaná jeho modernizácia alebo zlepšenie pomocou finančného mechanizmu vyplývajúceho z garantovanej energetickej služby, čím sa vytvára priestor pre realizáciu komplexného energetického zhodnotenia majetku verejnej správy, a to najmä v oblasti verejných budov a verejného osvetlenia v Slovenskej republike," podčiarkol rezort hospodárstva.

Ministerstvo dodalo, že právne predpisy upravujúce nakladanie s majetkom verejnej správy ustanovujú podmienky dočasného prenechania tohto majetku poskytovateľovi garantovanej energetickej služby, v nevyhnutne potrebnom rozsahu, na presne špecifikované účely, ktoré obsahujú činnosti, ktoré je možné financovať pomocou garantovanej energetickej služby a týkajú sa najmä obnovy a údržby budovy alebo jej časti, rekonštrukcie, modernizácie alebo výmeny zariadenia, prevádzky a údržby zariadenia.

Plénum parlamentu v utorok posunulo do druhého čítania aj ďalšiu právnu normu z dielne rezortu hospodárstva. Ide o návrh zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trh. Jeho cieľom je zosúladenie jednotlivých ustanovení vo vzťahu k novému zákonu o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trh. Konkrétne ide o ustanovenia o povinnostiach hospodárskych subjektov, autorizácii, právach a povinnostiach autorizovaných osôb, postupov posudzovania zhody či skúšobných značkách.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…