Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku verejnej správy
TASR
TASR

Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku verejnej správy

Cieľom zákona je vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť ich využívanie na Slovensku.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 4. decembra (TASR) – Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku vo vlastníctve verejnej správy, najmä budov. Inštitút garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore bude možné využívať od 1. februára 2019. Počíta s tým novela zákona o energetickej efektívnosti z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Cieľom zákona je vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť ich využívanie na Slovensku takým spôsobom, ktorý nemá vplyv na dlh členských štátov EÚ. "Tento postup umožnilo rozhodnutie Eurostatu v decembri 2017 a následne vydaná podrobná metodika Eurostatu z 8. mája 2018 o štatistickom hodnotení garantovanej energetickej služby," spresnil rezort hospodárstva.

Novela podľa MH umožňuje vykonať základné požiadavky vyplývajúce z využívania princípu garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore, spresňuje požiadavky na obsah zmluvy o energetickej efektívnosti vo verejnom sektore tak, aby boli v súlade so základnými požiadavkami Eurostatu.

"Návrh zákona taktiež vytvára priestor pre nakladanie s majetkom verejnej správy tak, aby mohla byť vykonaná jeho modernizácia alebo zlepšenie pomocou finančného mechanizmu vyplývajúceho z garantovanej energetickej služby, čím sa vytvára priestor pre realizáciu komplexného energetického zhodnotenia majetku verejnej správy, a to najmä v oblasti verejných budov a verejného osvetlenia v Slovenskej republike," podčiarkol rezort hospodárstva.

Ministerstvo dodalo, že právne predpisy upravujúce nakladanie s majetkom verejnej správy ustanovujú podmienky dočasného prenechania tohto majetku poskytovateľovi garantovanej energetickej služby, v nevyhnutne potrebnom rozsahu, na presne špecifikované účely, ktoré obsahujú činnosti, ktoré je možné financovať pomocou garantovanej energetickej služby a týkajú sa najmä obnovy a údržby budovy alebo jej časti, rekonštrukcie, modernizácie alebo výmeny zariadenia, prevádzky a údržby zariadenia.

Plénum parlamentu v utorok posunulo do druhého čítania aj ďalšiu právnu normu z dielne rezortu hospodárstva. Ide o návrh zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trh. Jeho cieľom je zosúladenie jednotlivých ustanovení vo vzťahu k novému zákonu o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trh. Konkrétne ide o ustanovenia o povinnostiach hospodárskych subjektov, autorizácii, právach a povinnostiach autorizovaných osôb, postupov posudzovania zhody či skúšobných značkách.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…