Dobré noviny
Výstava v galérii RegionArt odhalí tajomstvá sveta hmyzu
TASR
TASR

Výstava v galérii RegionArt odhalí tajomstvá sveta hmyzu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Raritou výstavy je časť zbierky z Bornea. Návštevníci galérie budú môcť zhliadnuť hmyz, ktorý už nikto neuvidí v jeho prirodzenom prostredí. Pralesy, ktoré obýval, sú totiž vyťažené a  zlikvidované.

Prievidza 3. novembra (TASR) - Nahliadnuť do tajomstiev sveta hmyzu z exotických krajín budú môcť návštevníci galérie RegionArt pri Regionálnom kultúrnom centre (RKC) v Prievidzi prostredníctvom súkromnej zbierky prievidzského entomológa, zberateľa a cestovateľa Michala Zachara. Výstavu Tajomstvá sveta hmyzu tam RKC sprístupní verejnosti 7. novembra, informovala TASR Jana Hvojniková z RKC v Prievidzi.

"Výstava je ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu, obohatenou o niektoré živé druhy v teráriách. Najviac sú prezentovaní zástupcovia hmyzu z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, Ázie, Afriky. Svoje zastúpenie tu majú denné a nočné motýle, roháče, nosorožteky, krasone, cikády, chrobáky či škorpióny. Je to výber najväčších, najkrajších alebo iným spôsobom zaujímavých druhov hmyzu," uviedla Hvojniková.

Väčšina exponátov je podľa nej z expedícií, ktoré Zachar absolvoval, bol v Ekvádore, Peru, Malajzii, Ghane, Namíbii a na Borneu.

Raritou výstavy je časť zbierky práve z Bornea. Návštevníci galérie budú môcť zhliadnuť hmyz, ktorý už nikto neuvidí v jeho prirodzenom prostredí. Pralesy, ktoré obýval, sú totiž vyťažené a  zlikvidované.

"Z denných motýľov uvidia záujemcovia atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok pochádzajúcich z celého sveta. Chrobáky sú zase jednou z najpočetnejších skupín. Z vystavovaného materiálu môže zaujať kolekcia roháčov z Ázie a Vietnamu. Pozornosť si zaslúžia aj krasone. Tieto chrobáky pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Domorodci v rôznych častiach sveta si z ich kroviek vyrábali šperky a ozdoby. Výstava priblíži i pakobylky," doplnila Hvojniková.

Zberateľskú kolekciu exotického hmyzu, ktorá bude spojená i s predajom rôznych druhov preparovaných motýľov, chrobákov a dekoračných predmetov, si budú môcť návštevníci v galérii pozrieť do 7. decembra.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…