Dobré noviny
Fantastický objav českých archeológov: V Egypte objavili hrobku a vyriešili starovekú záhadu
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Fantastický objav českých archeológov: V Egypte objavili hrobku a vyriešili starovekú záhadu

— Foto: Český egyptologický ústavu, TASR/TANJUG

Obrovské odhalenie starovekého tajomstva. Českí archeológovia odkryli hrobku vysokopostaveného predstaviteľa.

ABÍSÍR 3. októbra - Českým archeológom sa podaril nový objav. Socha, ktorá sa ukrývala vo vápencovej hrobke vysoko postaveného úradníka menom Kaires, pochádzajúceho z polovice piatej dynastie, odhalila veľké tajomstvo. Ako sa uvádza na webe Českého egyptologického ústavu, hrobka sa nachádza priamo v srdci pyramídového pola v oblasti, kde boli vedľa panovníkov pochovaní len členovia kráľovskej rodiny a najvyšší predstavitelia štátu z doby vlády piatej dynastie Starej ríše. Kairesova pohrebná komora bola vykradnutá už v staroveku. Zázrakom je, že sa zachovala jeho žulová socha so zbytkami farieb a titulmi, vďaka ktorým sa dnes dá odhaliť jeho mimoriadna kariéra.

Foto: Český egyptologický ústav

Muž mnohých povolaní

Podľa generálneho tajomníka egyptskej najvyššej rady pre pamiatky Mustafá Vazíra, mal Kaires mnoho titulov a bol mimo iného aj hlavným dozorcom záležitostí kráľa. Okrem tohto aj iné jeho tituly boli vyryté do žulovej stoličky, ktorá sa v hrobke našla a na ktorej bola Kairesova socha posadená. Na webe Českého egyptologického ústavu je zverejnený popis mnohých jeho povolaní a teda je ich dosť. Bol považovaný za jediného priateľa samotného kráľa, správcom kráľovského paláca, kňazom, správcom trónov a je toho oveľa viac.

Foto: Český egyptologický ústav
Foto: Český egyptologický ústav

Odhalenie veľkého tajomstva

Nález tejto sochy vyriešil dlhoročnú otázku a jednu zo starovekých záhad a síce to, či starí Egypťania v dobe Starej ríše ukladali sochy do pohrebných komôr. „Práve na základe tohto objavu je zrejmé, že áno,“ píše sa na webe ústavu. Expedícia ešte neskončila a definitívne spracovanie všetkých získaných dát a informácií bude trvať dlhšie. Je ale zrejmé, že ide o výnimočný nález historickej postavy dejín starovekého Egypta. Ďalšou veľkou zaujímavosťou, ktorá je predmetom ďalšieho bádania, je, že Kairesove tituly prezrádzajú jeho postavenie vezíra tej doby, no architektúra jeho hrobky nebola v rovnakej dobe obvyklá. Jeho pohrebná komora bola vybudovaná v otvorenej jame, ktorá bola po spustení sarkofágu vystužená a obrovskými stropnými blokmi bola uzatvorená. Materiál, ktorý bol použitý, bol z vápenca a bloky vážili najmenej osem až deväť ton.

Foto: Český egyptologický ústav

Už ste čítali?