Vedci potvrdili, že psy naozaj dokážu odhaliť zlého človeka
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vedci potvrdili, že psy naozaj dokážu odhaliť zlého človeka

Dávajte si pozor na to, či svojho psíka klamete. Nie je to najvhodnejšie správanie a on to dokáže odhaliť.

Ilustračné foto — Foto: Adn

KJÓTO 7. septembra - Mačka alebo pes? Niekto v tom má jasno, iný si nevie vybrať a rozhodnúť sa. Tieto dve zvieratá, aj keď s nami žijú v domácnosti, majú svoje tajomstvá. Ľudia sa všemožne snažia im porozumieť a postupne prichádzajú s novými zisteniami. Najnovšie sa podarilo odhaliť ďalšie psie tajomstvo. Psy sú totiž skutočnými detektívmi a vedia odhaliť to, či vám môžu dôverovať alebo nie. Odpoveď sa podarilo dosiahnuť pri vykonaní štúdie na Kjótskej univerzite v Japonsku. Vedec Akiko Takaoka a jeho kolegovia chceli vedieť, či pes bude dôverovať tomu, kto ho oklamal. Výskumníci teda rozdelili experiment na tri časti.

Neklamte a nezavádzajte

Počas experimentu majitelia psov poukázali na kontajner s jedlom. Pes sa k nemu automaticky rozbehol. Majiteľ mu však po otvorení ukázal, že sa tam žiadne jedlo neskrýva. Psík bol podvedený. Už pred touto skúškou bolo známe, že psy budú na základe majiteľovho gesta, bežať za objektom. To je dôkaz toho, že im veria a že vedia porozumieť ľudským gestám. Keď sú však gestá nejasné, pes môže byť nervózny a vystresovaný. Skúsite tento „trik“ prvýkrát, druhýkrát, no už po tretíkrát vám pes neverí a vaše gesto ignoruje. Jednoducho ste klamár a klamárom neverí.

Experimentu sa zúčastnilo 34 psov a všetci sa podľa denníka Animal Cognition Journal zachovali rovnako. Psy využili svoje predchádzajúce skúsenosti a jednoducho si v hlavičkách zakódovali, že ten daný človek je nespoľahlivý. Takaoka plánuje v experimente pokračovať, avšak teraz si chce vybrať iné zviera. Konkrétne vlkov, pretože sú najbližšími príbuznými psov. No a okrem toho, že pes prestáva veriť, sa pri tomto experimente zistilo aj to, že psy sú veľmi zvedaví, čo sa týka nových vecí a majú potrebu všetko prebádať.

Dôveru si nekúpite

Viacero výskumov tiež preukazuje, že psy pozorujú, ako ľudia komunikujú s ich majiteľmi. V experimente ich majitelia požiadali cudzích ľudí o pomoc. Neskôr sa títo ľudia snažili psov nakŕmiť a vtedy prišlo prekvapenie. Psy tých, ktorí sa k ich majiteľom správali hrubo, ignorovali a uprednostnili tých ľudí, ktorí ich majiteľom pomohli. Hrubí a agresívni ľudia si jednoducho nedokázali získať dôveru psov ani s pamlskou v ruke.

Psy vedia, kto je váš kamarát a kto nie

V ďalšej štúdii, ktorú publikovali Neuroscience a Biobehavioral Reviews, je uvedené, že psy jasne dokážu čítať komunikáciu medzi svojim majiteľom a cudzími ľuďmi. V experimente majitelia psov požiadali o pomoc dve skupiny ľudí. Psy okamžite zaregistrovali správanie týchto ľudí a tým, čo nevhodne komunikovali s ich majiteľmi, sa vyhýbali. Práve tieto výskumy slúžia ako dôkaz, že psy dokážu čítať naše gestá a mimiku tváre. Naši štvornohí kamaráti sú oveľa inteligentnejší, ako si mnohí dokážu predstaviť. Treba vedieť však jednu vec, psy žijú pre súčasnosť. Nevracajú sa vraj do minulosti a už vôbec nerozmýšľajú nad budúcnosťou. Treba si teda pamätať, že svojho psíka netreba klamať, pretože sa to obráti proti vám.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…