Dobré noviny
Nokia dostala od EIB úver na urýchlenie vývoja sietí 5G
TASR
TASR

Nokia dostala od EIB úver na urýchlenie vývoja sietí 5G

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Siete 5G, ktoré sa ešte stále nachádzajú v rannom štádiu vývoja, ponúknu rýchlosti 50- až 100-krát vyššie než 4G siete a poskytnú kriticky dôležitú infraštruktúru pre množstvo odvetví.

Helsinki 27. augusta (TASR) - Fínsky výrobca telekomunikačného vybavenia Nokia si zabezpečil úver vo výške 500 miliónov eur od Európskej investičnej banky (EIB). Pôžičku použije na urýchlenie vývoja technológie sietí novej generácie 5G, ktorá umožní vyššie rýchlosti, širšie pokrytie a stabilnejšie pripojenie než aktuálne technológie.

Siete 5G, ktoré sa ešte stále nachádzajú v rannom štádiu vývoja, ponúknu rýchlosti 50- až 100-krát vyššie než 4G siete a poskytnú kriticky dôležitú infraštruktúru pre množstvo odvetví.

Úver Nokii poskytla Európska komisia (EK) a je súčasťou takzvaného Junckerovho plánu, ako dnes v Bruseli uviedli obe strany. "5G príde rýchlo, rýchlejšie než väčšina ľudí očakávala," uviedol viceprezident EIB Alexander Stubb.

Šéf EK Jean-Claude Juncker v roku 2014 predstavil Európsky fond pre strategické investície (EFSI), ktorý podporil aj úver pre Nokiu. Jeho prostredníctvom sa mali zaistiť prevažne súkromné prostriedky na financovanie rizikových projektov prostredníctvom záruk z EIB.

"Musíme pochopiť, že Čína a USA sa ponáhľajú s 5G. Je veľmi dôležité, aby sme mali európske firmy, ktoré sa zapoja do tejto konkurencie," povedal Stubb. Nokia pri vývoji 5G súperí s inými európskymi firmami, ako je Ericsson, a neeurópskymi koncernami, ako sú Samsung, Qualcomm, Huawei alebo Lenovo/Motorola.

Nokia v júli oznámila, že podpísala dohodu s americkým operátorom T-Mobile US na dodávku vybavenia sietí 5G. Hodnota kontraktu predstavuje 3,5 miliardy USD (3,02 miliardy eur) a je to zatiaľ najväčší kontrakt na dodávku 5G siete.

(1 EUR = 1,1588 USD)

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…