Nemecké menšiny sa predstavujú výstavou v Bratislave
TASR
TASR

Nemecké menšiny sa predstavujú výstavou v Bratislave

Okrem textov si môže návštevník prezrieť mapy, grafy, historické dokumenty, ale aj knihy, časopisy a videá s možnosťou voľby.

Snímka z otvorenia výstavy V dvoch svetoch. 25 nemeckých príbehov v Bratislave 9. augusta 2018. — Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 9. augusta (TASR) - Múzeum kultúry karpatských Nemcov Slovenského národného múzea (SNM) v bratislavskom pavilóne Podhradie sprístupnilo expozíciu s názvom V dvoch svetoch. 25 nemeckých príbehov.

"Je to výstavný projekt nemeckých menšín o nemeckých menšinách. V krajinách strednej a východnej Európy i v následníckych štátoch Sovietskeho zväzu v súčasnosti žije asi jeden a pol milióna príslušníkov nemeckej menšiny. V minulosti menšiny vznikli z dôsledku nemeckého osídľovania východných oblastí Európy, cielených vysťahovaleckých pohybov, zmenou hraníc a odsunmi najmä po oboch svetových vojnách v 20. storočí. Ľudí žijúcich v zahraničí ovplyvňuje niekoľko kultúr a jazykov. Ich individuálna a kolektívna identita je formovaná sociálnym prostredím, výmenou s majoritnou spoločnosťou a možnosťami rastu vlastnej skupiny," na štvrtkovom otvorení výstavy povedal riaditeľ Múzea kultúry karpatských Nemcov Ondrej Pöss za prítomnosti nemeckého veľvyslanca na Slovensku Joachima Bleickera.

Prostredníctvom šiestich interaktívnych boxov a ďalších panelov expozícia na druhom poschodí pavilónu oboznamuje návštevníkov s témami umenie, média, mládež a jej aktivity, existencia tradícií, udržiavanie nemeckého jazyka a náboženstvo. Prezentuje nemecké menšiny rôznych regiónov a spracováva ich spoločné znaky a rozdiely. Poskytuje informácie o dejinách osídlenia a predstavuje činnosť menšinových zväzov. Okrem textov sú tam mapy, grafy, historické dokumenty, ale aj knihy, časopisy a videá s možnosťou voľby.

Návštevník sa dozvie, že najväčšia nemecká menšina, asi polmiliónová, je v Rusku, najmä na Sibíri. Sú združení vo vyše 550 spolkoch a inštitúciách. Na Slovensku žije okolo 12.000 Nemcov, ktorí si v roku 1990 založili spomínaný spolok, v ňom je organizovaných asi 4800 členov v 32 miestnych skupinách.

Nemecká identita ako menšina je mysliteľná len v kultúrnej a politickej interakcii s príslušnou väčšinovou spoločnosťou. Historicky sa vyvíjala najviac pod politickým tlakom a cenzúrou. Od politického obratu v rokoch 1989–1990 je pozícia nemeckých menšín stabilná. K tomu prispela politika spolkovej vlády na podporu Nemcov aj nová otvorenosť krajín pôvodu voči menšinám. V súčasnosti príslušnosť k menšine v mnohých štátoch určuje slobodný, novou európskou perspektívou ovplyvnený pocit identity a spolupatričnosti k národu.

Zhotoviteľom výstavného projektu je pracovná skupina nemeckých menšín (AGDM) vo Federalistickej únii európskych národností (FUEN). Vznikol s podporou ministerstva vnútra Spolkovej republiky Nemecko a od prvej slávnostnej prezentácie v Berlíne (jeseň 2017) bol predstavený v niekoľkých európskych krajinách. V Bratislave potrvá do 2. septembra, potom sa projekt presúva do Poľska.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…