Dobré noviny
Spisovateľ Václav Pankovčín by sa dnes dožil päťdesiatky
TASR
TASR

Spisovateľ Václav Pankovčín by sa dnes dožil päťdesiatky

Václav Pankovčín.
Václav Pankovčín. — Foto: profil.kultury.sk/Peter Procházka

Nádejný spisovateľ zomrel 18. januára 1999 v Bratislave.

Humenné/Bratislava 21. mája (TASR) – Patril medzi najtalentovanejších mladých slovenských spisovateľov. Na rozvinutie svojho nadania však mal veľmi málo času. Novinár a prozaik Václav Pankovčín by sa v pondelok 21. mája dožil päťdesiat rokov.

Václav Pankovčín sa narodil 21. mája 1968 v Humennom, vyrastal v Papíne, takisto na východnom Slovensku. Po maturite vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave žurnalistiku. Bol redaktorom v denníkoch Smena, Sme a Pravda, súčasne učil na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

Prvé poviedky mu vyšli začiatkom roku 1989 v Dotykoch. V roku 1992 potešil deti dobrodružnými príbehmi Mamut v chladničke. Ešte v tom istom roku mu vyšla knižka pre dospelých čitateľov s názvom Asi som neprišiel len tak.

"Ide vlastne o súbor próz, ktoré spájajú postavy i miesto deja, východoslovenská dedinka s exotickým názvom Rantaprapán. Svojím spôsobom ide o akýsi voľne koncipovaný román, vytvorený akoby zo sklíčok čarovnej mozaiky, je každý kamienok osobitý a osobitne čarovný," uviedol o tomto diele portál osobnosti.sk. Špecifické videnie sveta, bohatú fantáziu, zmysel pre humor a najmä rozmer prirodzenej ľudskosti uplatnil Pankovčín v knihe próz Marakéš.

Po knihách Tri ženy pod orechom, Bude to pekný pohreb vydal prózu Polárny motýľ - priestor 3 x 4, ktorá vykresľuje študentské roky Patrika Danvela. Hrdina z malej internátnej izby "vie, čo je zmysel života: užiť si, žiť naplno a nehľadať nezmyselné nuansy tam, kde nie sú". A tak si užíva svoje bratislavské študentské roky, hľadá svoju lásku i sám seba – a očakáva prílet svojho zázračného polárneho motýľa, ktorý ho vyslobodí z jeho ťažkostí.

V roku 1998 vyšla Pankovčínovi posledná knižka, ktorej vydania sa dožil, K-85 s podtitulom Príbeh o prerušenej mravčej ceste. Táto novela s autobiografickými prvkami odvodzuje svoj názov od lekárskej diagnózy K-85 (Pancreatitis chronica acuta exacerbans).

Niekoľko dní pred tragickou a náhlou smrťou dokončil Václav Pankovčín román Lináres. Výber z jeho poviedkovej tvorby vyšiel pod názvom Šicke me naše.

Kritika zaraďuje spisovateľa Václava Pankovčína k postmodernistom. Inšpiroval sa najmä latinskoamerickou prózou, presnejšie tzv. magickým realizmom (napríklad Gabriel García Márquez). Mýty, ktorých je táto literatúra plná, sa u Pankovčína menili na paródiu – hoci nie vždy a všade. Bol to prozaik, ktorý mal zmysel pre humor, a táto črta poznačila väčšinu jeho diel. Pankovčína zaujímalo iracionálno, vplietal ho vždy do racionálnej situácie, kde vytváral prvok tajomného a nevysvetliteľného. Rád sa pohrával s časovou a priestorovou dimenziou. Pokiaľ išlo o čas, udalosti sa často dejú v opačnom poradí, rozprávač vopred vie, čo sa stane, akoby budúcnosť už bola prebehla.

Nádejný spisovateľ zomrel 18. januára 1999 v Bratislave. Portál osobnosti.sk o ňom uviedol: "Pracoval naplno, akoby tušil, že mu osud vymedzil iba tri desaťročia."

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…