Dobré noviny
Slovenskí hokejisti budú hrať na ZOH proti Rusku i USA
SITA
SITA

Slovenskí hokejisti budú hrať na ZOH proti Rusku i USA

Po kongrese IIHF oficiálne potvrdili zloženie základných skupín na ZOH 2014, súperov spoznali aj Slováci.

ŠTOKHOLM 18. mája - Slovensko bude hrať na zimných olympijských hrách v Soči (7. - 23. februára 2014) v A-skupine s Ruskom, USA a Slovinskom.

Už dlhšie známy fakt oficiálne potvrdili po kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) počas majstrovstiev sveta v Štokholme.

Rusko, Slovensko a USA nasadili do základnej skupiny na základe vlaňajšieho postavenia v rebríčku IIHF, Slovinsko ako najnižšie postavený tím z tria kvalifikantov.

V B-skupine sa v Soči predstavia Fínsko, Kanada, Nórsko a Rakúsko, C-skupinu vytvoria Česko, Švédsko, Švajčiarsko a Lotyšsko.

Olympijský hokejový turnaj 2014 sa bude hrať rovnakým spôsobom ako vo Vancouveri 2010. Víťazi skupín a najlepší tím z druhých miest postúpia priamo do štvrťfinále, na zvyšnú osmičku čaká osemfinále.

Zatiaľ nie je jasné, či na ZOH 2014 budú hrať aj hokejisti z NHL. Predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV), IIHF, NHL a hráčskej asociácie NHLPA sa síce ešte nedohodli o účasti hokejistov na zimných olympijských hrách 2014 v Soči, ale ich posledné kroky smerujú k tomu, že pod piatimi kruhmi sa piatykrát v rade zídu najlepšie tímy v kompletnom zložení.

NHL už má pripravený logistický plán, ktorý zástupca komisára ligy Bill Daly predstavil aj verejnosti. Hráči NHL by sa do Soči mali presunúť charterovými letmi zo štyroch miest Severnej Ameriky. Liga sa bude hrať do 8. februára, potom by mala nasledovať prestávka do 25. februára. Jedna polovica mužstiev preruší svoj program 7. a zvyšné 8. februára.

Hráči sa vydajú na cestu do Ruska 8. alebo 9. februára. Utorok 11. februára bude vyhradený na tréningy a prvé zápasy sa uskutočnia 12. februára. Problémom ešte zostáva vyriešenie poistiek, ktoré pravdepodobne dosiahnu hodnotu 3 miliárd dolárov. NHL ešte požaduje doriešiť mediálne práva pre svoje weby. Na zápasoch by mali prítomní aj oficiálni lekári NHL. Po dohode s IIHF by malo zápasy rozhodovať aj sedem hlavných a šesť čiarových rozhodcov zo zámorskej súťaže.

V ženskom olympijskom turnaji budú tímy rozdelené do dvoch výkonnostných skupín. Najlepšie dve družstvá z A-skupiny (Kanada, USA, Fínsko, Švajčiarsko) postúpia do semifinále, zvyšní dvaja účastníci tejto skupiny a najlepšie dve reprezentácie z B-skupiny (Švédsko, Rusko, Nemecko, Japonsko) budú hrať štvrťfinále.

Zloženie základných skupín hokejových turnajov na ZOH 2014 v Soči:

Muži:

A-skupina: Rusko, Slovensko, USA, Slovinsko

B-skupina: Fínsko, Kanada, Nórsko, Rakúsko

C-skupina: Česko, Švédsko, Švajčiarsko, Lotyšsko

Ženy:

A-skupina: Kanada, USA, Fínsko, Švajčiarsko

B-skupina: Švédsko, Rusko, Nemecko, Japonsko

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…