Ak ste sa už niekoho opýtali, kedy bude mať deti, mali by ste si prečítať toto
Vladana Hrivnáková
Vladana Hrivnáková

Ak ste sa už niekoho opýtali, kedy bude mať deti, mali by ste si prečítať toto

Nepýtajte sa nás na deti! Matka dvoch detí sa postavila na stranu mladých párov, ktorých otravuje, keď sa ich na to niekto stále vypytuje.

Adele Barbaro je majiteľkou populárneho blogu – Real Mumma (Pravá mama), a aj pomocou neho sa rozhodla postaviť na stranu mladých bezdetných párov. Poznáte to aj vy, neustále sa vás niekto z rodiny pýta, kedy už budete mať bábo, kedy budú konečne môcť kočíkovať. Či už je to slušná konverzácia alebo vtipné pošťuchávanie rodiny, veľa ľudí to nerado počuje. Hlavne vtedy, keď nevieme skutočný dôvod, prečo dotyčný pár nemá deti.

Na Facebooku nájdete fotku Adele s tabuľkou – Prestaňte sa párov pýtať, kedy už budú mať deti! Pod fotografiu napísala “Užívame si novomanželský život, chceli by sme najprv trochu cestovať, chcem sa teraz venovať svojej kariére.“

Prestaňte sa párov pýtať kedy už budú mať deti!
Prestaňte sa párov pýtať kedy už budú mať deti! Foto: Facebook.com/TheRealMumma

Pravda skrytá za peknými slovami

Skutočný dôvod môže ale byť úplne iný. Smutnejší. “To bolo len zopár dôvodov, ktoré som použila (pričom som pravdu skrývala za núteným úsmevom), aby som zakryla čo sa naozaj deje,” priznala sa v srdcervúcej výpovedi na sociálnej sieti Facebook.

Pravdou je, že pani Barbaro k tejto akcii inšpiroval jej vlastný problém s neplodnosťou. Hlavne preto chce pomôcť párom s rovnakým problémom. Aj ona podobné otázky dostávala často. Niekedy už na ne nevedela odpovedať slušne. “Nebolo mi to vždy príjemné. Jedného dňa som zareagovala vulgárne, pretože to nie je také jednoduché,” priznala Adele.

Práve v to ráno sa totiž dozvedela zlú správu...

Nabudúce sa radšej zamyslite

V súčastnosti už matka dvoch detí vysvetľuje, že nepotrebuje, aby jej ostatní pripomínali jej tikajúce biologické hodiny. Hlavne vtedy, keď bojovala so sklamaním, že nie je schopná otehotnieť. "Verte mi, vedela som to. Nepotrebujem to počuť od ostatných,” spomína na ťažké časy. "Otehotnieť nie je ľahké... A hovoriť o šanciach na udržanie tehotenstva je skutočne pekná blbosť, hlavne keď sme obklopení obrovským množstvom ľudí, ktorí s tým majú problém, buď majú problémy s vaječníkmi, endometriózou atď. Ja som bola jedným z nich..."

Adele Barbaro otvorene hovorí o svojich skúsenostiach s umelým oplodnením a ako to spôsobilo, že sa stala "horšou, zúfalou a depresívnou". Vysvetľuje, ako ona a jej manžel boli "jednými z tých šťastných", pretože po roku mohli nadšene zdieľať správu o tom ako otehotneli.

Či manželia nemajú žiadnu túžbu po deťoch, nemôžu za ne momentálne prevziať finančnú zodpovednosť alebo bojujú s neplodnosťou, odvážne slová Barbarovej inšpirovali ľudí po celom svete. Slúžia ako pripomienka, že ak aj tí, čo tieto otázky kladú, ich síce môžu myslieť dobre, ale rozhodnutie páru nemať deti je naozaj iba ich súkromná vec. "Preto nabudúce, keď sa budete chcieť na túto tému niečo opýtať manželského páru, ktorý je spolu už desať rokov, skúste byť viacej citliví,“ poznamenala.

"Nepýtajte sa ich, kedy budú mať deti. Nikdy neviete, čo sa skutočne deje," uzavrela Adele.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…