Dobré noviny
Milan využíva na stavbu svojej chaty tradičnú technológiu, na ktorú sme už zabudli. Neminie tisíce eur a šetrí životné prostredie
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Milan využíva na stavbu svojej chaty tradičnú technológiu, na ktorú sme už zabudli. Neminie tisíce eur a šetrí životné prostredie

— Foto: Milan Bukóci

Postaviť dom vlastnými rukami si žiada poriadnu dávku odvahy. Slovákovi Milanovi nechýbala a pre svoju rodinku chystá obrovské prekvapenie späté s prírodou.

Milan Bukóci túžil po vlastnej chate. Krok k svojmu snu spravil pred niekoľkými rokmi. Vtedy prišla myšlienka, že chce pre seba a svoju rodinku vybudovať príjemné prostredie v lone prírody. Nechcel však platiť mastné sumy, a tak sa rozhodol pre vlastnoručnú a nezvyčajnú prácu. Detaily nám prezradil sám Milan.

Milan na začiatok by som sa chcela opýtať, čo vás inšpirovalo k svojpomocnej výstavbe chalupy?

Pred pár rokmi som kúpil záhradu a chcel tam mať chatku, kde by som vedel stráviť chvíle s rodinou. Keďže v dnešnej dobe je všetko drahé, rozhodol som sa, že si chatu postavím sám a netreba k tomu tisíce eur.

Foto: Milan Bukóci

Pracujete na stavbe úplne sám alebo vám niekto vypomáha?

Väčšinu stavby realizujem sám, no mám aj známych, ktorí mi prídu podať pomocnú ruku.

Ide o neľahkú prácu, ktorá je podľa môjho názoru zložitá a odvážna. Mali ste nejaké poznatky ako a čo treba? Aký materiál a kde ho treba použiť? Alebo ste vyhľadávali u niekoho rady?

Máte pravdu, je to dosť náročné. Pred tým, ako som sa do stavby pustil, som pozeral veľa videí, ako stavať. Čítal som literatúru, ale určite mi veľa poradili aj kamaráti, ktorí už majú skúsenosti.

Aký materiál pri stavbe využívate?

Materiál, ktorý sa použije, je rôznorodý od kameňa, hliny až po drevo, či už ako guľatina alebo smrekové odrezky.

Foto: Milan Bukóci

Prečo ste sa rozhodli práve pre tento materiál?

Ako som už spomínal, tak je cenovo výhodný a ľahko dostupný. Ale hlavnú úlohu tu zohráva drevo, ktoré svojou prirodzenosťou upokojuje a dáva teplo domova.

Kde sa dá materiál zohnať?

Materiál zháňam z blízkeho okolia samotnej stavby, prípadne z prevádzok v meste, či už z miestnych píl alebo stavebnín.

Viem, že ste sa rozhodli pri stavbe pre techniku cordwood. Viete nám presne opísať o akú techniku ide a prečo ste sa rozhodli práve pre ňu?

Áno, využívam techniku stavania cordwood. Ide o starovekú technológiu výstavby múrov, ktorá ako hlavný materiál využíva drevené polená uložené kolmo k dĺžke steny do maltového lôžka. Môže sa však použiť aj hlina, vtedy by ale išlo už o technológiu cobwood. Keď som teda videl stavby postavené touto technológiou, hneď som si ju zamiloval. Určite ale nie som prvý ani posledný.

Ako vyzerá údržba? Je potrebný nejaký špeciálny náter alebo starostlivosť?

Údržba takejto stavby je minimálna, keďže je postavená z prírodných materiálov. Určite si výstavba vyžaduje nejaké tie ošetrenia, hlavne dreva. Ale tiež je to otázka pár eur, keďže sa dá využiť použitý prepálený rastlinný olej.

Elektrina, plyn a voda? Riešia sa tieto nevyhnutnosti ako pri bežnej stavbe?

Čo sa týka otázky elektriny, plynu a vody, tak určite sa to dá riešiť ako pri klasických domoch či chalupách. Ja som zvolil jednoduchšiu cestu. Plyn nebude treba riešiť, nakoľko v chate bude pec na drevo, ktorá bude spĺňať dve funkcie, výhrevnú a varnú. Voda je zo studne, no a elektrinu budem získavať z fotovoltaických panelov. Čiže nebudem na nikom závislý.

Foto: Milan Bukóci

Kedy sa do výstavby pustili a v akom ste štádiu?

Chatu som začal stavať tejto jari. Momentálne obíjam strechu smrekovými odrezkami. Chcel by som stihnúť dokončiť strechu, kým napadne prvý sneh. Potom sa môžem spokojne pustiť do podlahy.

Milana sme na záver požiadali, aby nám prezradil nejakú špecialitku. To, čo sme sa dozvedeli je naozaj veľmi zaujímavé. „Chata bude mať samostatnú, tzv. recipročnú strechu. Známa je aj pod názvom Mandala, ktorá sa používa od dvanásteho storočia v čínskej a japonskej architektúre.“

Foto: Milan Bukóci

Už ste čítali?