Dobré noviny
Žiakov čaká prvé kolo prijímacích skúšok na stredné školy
SITA
SITA

Žiakov čaká prvé kolo prijímacích skúšok na stredné školy

Prijímačky robia všetci deviataci, ktorí chcú ísť na odbory s maturitou. Výnimkou sú tí, ktorí v Testovaní 9 dosiahli viac ako 90-percentnú úspešnosť zo slovenčiny a matematiky.

BRATISLAVA 13. mája - Žiaci základných škôl v pondelok robia prijímacie skúšky na stredné školy. Deviataci si mohli podať prihlášky na dve stredné školy alebo dva odbory na tej istej škole.

Prvý termín prijímačiek ich čaká dnes, z organizačných dôvodov sa môžu skončiť aj v utorok 14. mája. Druhý termín bude vo štvrtok 16. mája, prípadne sa skončí v piatok 17. mája.

Výsledky prijímacích skúšok musí škola zverejniť na svojej výveske do troch dní odo dňa konania druhého termínu. Ak žiaka neprijmú v riadnom termíne na žiadnu strednú školu, môže si podať ešte jednu prihlášku na školu, ktorá prijíma aj v druhom kole.

O vypísaní prípadného druhého kola prijímačiek musí riaditeľ školy rozhodnúť najneskôr 6. júna, druhé kolo prijímačiek bude 18. júna.

Tento školský rok čakajú prijímačky všetkých žiakov, ktorí chcú študovať na strednej škole odbor s maturitou. Bez skúšok môžu školy prijať iba tých žiakov, ktorí v Testovaní 9 dosiahli viac ako 90-percentnú úspešnosť zo slovenčiny a matematiky. Na väčšine škôl sú prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky.

Odborné školy môžu podľa zamerania overovať vedomosti aj z iných predmetov, ako napríklad fyzika, chémia, prírodopis či cudzie jazyky.

V tomto školskom roku je na základných školách 42 602 deviatakov, v minulom roku ich bolo 44 173. Na Slovensku je 245 gymnázií a 468 stredných odborných škôl.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…