Dobré noviny
Povedomie o netopieroch rastie: Nezamotajú sa do vlasov a jedia hmyz
TASR
TASR

Povedomie o netopieroch rastie: Nezamotajú sa do vlasov a jedia hmyz

Člen Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku Peter Bačkor ukazuje odchyteného netopiera návštevníkom Národnej zoologickej záhrady Bojnice počas Noci netopierov, 26. augusta 2017 v Bojniciach.
Člen Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku Peter Bačkor ukazuje odchyteného netopiera návštevníkom Národnej zoologickej záhrady Bojnice počas Noci netopierov, 26. augusta 2017 v Bojniciach. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov netopierov, obývajú celé územie, od nížin v nivách riek až po vysoké pohoria vo výške 2000 metrov nad morom.

Bojnice 27. augusta (TASR) - Výskumu a odbornej pomoci pre netopierov na Slovensku sa venuje len málo ľudí. Môže to spôsobovať zložitosť ich skúmania, ale i mýty, ktoré o zákonom chránených cicavcoch kolujú, uviedol pre TASR Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

"Určite je jednoduchšie študovať nejaké zvieratko, ktoré už je všeobecne známe, či už sú to nejaké kopytníky, škrečky alebo vtáky, kde je naozaj možnosť dostať sa k výskumu jednoduchšia. Pri netopieroch je to zložité, či už na nejaké technické alebo materiálové vybavenie a na nejaké odborné znalosti," povedal Bačkor.

V poslednom čase podľa neho povedomosť obyvateľstva o netopieroch rastie, nakoľko sa realizovali rôzne projekty na ich ochranu hlavne v mestách. "Ľudia si uvedomujú, že bývali spolu s netopiermi v nejakom paneláku a chcú ich tam mať pri rekonštrukcii, po rekonštrukcii a podobne," doplnil.

Galéria

Galéria

O týchto živočíchoch, ako ďalej ozrejmil Bačkor, stále kolujú aj mýty, majú sa zamotávať do vlasov či živiť sa krvou. "Nezamotávajú do vlasov, nakoľko majú dokonalý echolokačný systém a dokážu sa vyhnúť rôznym predmetom v priestore, dokážu trafiť na desiatky milimetrov. Netopiere na Slovensku sa neživia krvou. Na svete sú tri druhy, ktoré sa živia krvou, tu sa však všetky druhy živia hmyzom," vysvetlil.

Tým, že netopiere potrebujú v noci lietať, potrebujú veľmi veľa energie a keďže majú rýchly metabolizmus, počas noci jeden malý jedinec skonzumuje rádovo tisícky kusov hmyzu, priblížil ďalej odborník zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov netopierov, obývajú celé územie, od nížin v nivách riek až po vysoké pohoria vo výške 2000 metrov nad morom. "Každý druh je prispôsobený svojmu životnému prostrediu. Sú to naozaj užitočné živočíchy a všetkých 28 druhov je na Slovensku zákonom chránených," dodal Bačkor.

O lietajúcich cicavcoch sa mohla verejnosť dozvedieť viac počas podujatia Noc netopierov, ktoré sa konalo v sobotu (26.8.) v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach. Zoo ho pripravila pri príležitosti 21. ročníka Medzinárodnej noci netopierov. V Bojniciach bolo podujatie druhýkrát a navštívilo ho vyše 40 ľudí.

Už ste čítali?