Dobré noviny
V akom podarí ste sa narodili? Výber vašej profesie v skutočnosti riadia vaši súrodenci
Dobré noviny
Dobré noviny

V akom podarí ste sa narodili? Výber vašej profesie v skutočnosti riadia vaši súrodenci

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Vedci sa rozhodli preskúmať, či si vyberáme profesiu na základe súrodencov a poradia, v ktorom sme sa narodili. Zistili tiež, čím ste výnimočný, ak ste prvorodený a čo to pre vás znamená, ak ste sa narodili až ďalší v poradí či ako jedináčik.

LIPSKO 16. mája - Vedecký tím z Univerzity v nemeckom Lipsku analyzoval výsledky troch rozsiahlych národných štúdií, ktoré boli realizované na tisíckach respondentov. Výsledok ukázal, v čom prvorodené deti zreteľne prevyšujú ostatných súrodencov.

Štúdie skúmali vzťah medzi inteligenciou a poradím narodenia u rodín s dvoma a troma súrodencami. Analýza ukázala jasný pokles inteligencie s každým ďalším narodeným dieťaťom. Podľa výsledkov, ktoré vedci získali, sa potvrdilo to, na čo poukazovali aj výsledky iných štúdií z rôznych krajín sveta – väčšina prvorodených detí je múdrejšia ako ich súrodenci.

Zatiaľ čo najmladšie deti dostávajú od rodičov najviac voľnosti vo výchove, najstaršie deti podľa všetkého dosahujú najvyššie intelektové schopnosti. Štúdia z Lipska zistila, že zatiaľ čo najstarší sú s veľkou pravdepodobnosťou najinteligentnejší, každé ďalšie dieťa bude na tom s inteligenciu o niečo horšie.

Hoci rozdiel medzi dvomi po sebe narodenými deťmi nie je veľký – ide približne o dva body na stupnici inteligencie – podľa autorov tento výsledok štúdie potvrdzuje zistenia iných skúmaní, ktoré zhodne tvrdia, že najstaršie deti majú tendenciu viesť najúspešnejší život spomedzi všetkých súrodencov.

Prečo sú najstarší inteligentnejší?

Vysvetlenia tohto javu sa rôznia. Nemeckí vedci z oblasti psychológie však predpokladajú, že vyššia inteligencia nie je dôsledkom dedičnosti, ale výchovy. Rodičia totiž venujú prvorodeným deťom všetku pozornosť, poskytujú im intenzívne vedenie a dostatok času na dôsledné učenie sa. Ide teda o pozitívny vplyv akéhosi výsostného postavenia prvého dieťaťa v rodine. Pri viacerých deťoch je distribúcia rodičovskej pozornosti celkom iná, ako pri jednom dieťati.

Doktor Rohrer uvádza: „Najstarší súrodenci majú neobmedzený prístup k rodičovským zdrojom – k ich pozornosti, láske, opatere a mnohým iným. Každé ďalšie dieťa dostáva tieto zdroje už v značne „obmedzenej“ podobe. Musia ju totiž zdieľať s ostatnými súrodencami. V tomto prípade teda platí – čím viac, tým horšie.“

Môže za to príroda?

Evoluční psychológovia predpokladajú, že vyššia inteligencia môže byť výsledkom evolúcie, ktorá najstarších vybavila schopnosťou pomáhať s výchovou mladších súrodencov a v prípade straty rodičov nahradiť výchovnú autoritu.

Mladších nezatracujme!

Aby sme však neostali len pri velebení najstarších detí, aj tí neskôr narodení majú podľa štúdií v niečom navrch. Druhorodené deti sú napríklad veľmi obľúbené v spoločnosti a dokážu vynikať v tých oblastiach, v ktorých sa nedarí prvorodeným. Tretie dieťa v poradí má z psychologického hľadiska veľmi náročnú pozíciu, pretože sa mu dostáva ešte menej pozornosti, ako druhorodenému. Ukazuje sa však, že tretie dieťa má najsilnejšiu motiváciu a ohromnú vytrvalosť, vďaka ktorej dokáže vykompenzovať negatíva svojej „psychologicky“ nevýhodnej pozície.

Poradie súrodencov má veľký vplyv na kariéru

Psychologička Emma Kenny pracovala v rámci Medzinárodného dňa súrodencov na výskume, za ktorou stojí spoločnosť Walta Disneyho. Výskum analyzoval 500 úspešných ľudí z rôznych pracovných odvetví a vplyv poradia súrodencov na ich kariéru. Na základe toho vyplynulo, že pri najstarších je pravdepodobné, že sa uplatnia v televíznych šou či hudobnom priemysle, konkrétne majú nábeh na to, aby sa stali rockovými hviezdami. Uplatniť sa však môžu aj ako astronauti.

U prostredných súrodencov je možné, že budú vynikať v športe, môžu byť z nich olympionici. Uplatniť sa však môžu aj ako generálni riaditelia či spisovatelia.

Najmladší súrodenci sú skôr dobrodruhovia či skladatelia a jedináčikovia majú umeleckú dušu.

Podľa psychologičky je to spôsobené tým, že najstarší sú cieľavedomí a chcú mať veci pod kontrolou, prostrední sú flexibilnejší a najmladší radi objavujú neznáme.

Podľa Disneyho tímu môže poradie, v akom sa súrodenci narodili, ovplyvniť to, akými sa chcú stať. A práve staršie deti sú viac pod kontrolu rodičov, kým mladšie toľko nebažia po spoločenskom uznaní.

Už ste čítali?