Dobré noviny
Lekár, ktorý sa vrátil z Británie, tvrdí, že na Slovensku sa žije lepšie
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Lekár, ktorý sa vrátil z Británie, tvrdí, že na Slovensku sa žije lepšie

Boris Mavrodiev.
Boris Mavrodiev. — Foto: Reprofoto/svetzdravia.com

Vysoký plat, iný životný štandard a prostredie nie sú vždy lákadlami, prečo ostať žiť v zahraničí. Niektorí odborníci sa na Slovensko reálne vracajú a ich dôvody vás určite chytia za srdce. Ako napríklad lekár Boris Mavrodiev.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 9. februára - Je veľa dôvodov, pre ktoré ľudia ostávajú radšej žiť a pracovať v zahraničí, pričom nie vždy je za tým systém, aký vládne v našej krajine. No na druhej strane sú ľudia, ktorí život za hranicami okúsili, a radšej sa vrátili domov. Ako spišský lekár Boris Mavrodiev, ktorého cieľom je urobiť všetko pre to, aby zdravotníci neodchádzali do cudziny.

Čas splatiť dlh

Ako uviedol lekár v rozhovore pre portál Aktuality, do Veľkej Británie odišiel hlavne kvôli novej skúsenosti, systému, možnostiam či platu. Ale od začiatku bol presvedčený o tom, že vždy je cesta späť, teda naspäť na Slovensko, čo sa napokon aj stalo realitou. Jeden z dôvodov je aj vcelku dojemný. „Vyštudoval som z daní Slovákov, pri ich chorobách a utrpení som sa učil byť lekárom a ako liečiť, prišiel čas splatiť dlh, ktorý cítim,“ povedal primár oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre Aktuality. Takisto dodal, že rozhodnutie záviselo aj do toho, či sa chce jeho rodina vrátiť tam, kde je doma a kde chce prežiť svoje životy. Teraz je jasné, že Slovensko zvíťazilo a jeho odborné vedomosti a skúsenosti môžu využívať slovenskí pacienti.

Podľa neho je potrebné, aby sme si na Slovensku udržali kvalitných ľudí ako napríklad medikov či sestričky. Problémom sú však platy i podmienky, no lekár Mavrodiev dostal možnosť, že ak na jeho oddelenie prídu mladí ľudia, môžu mať podmienky na prácu na úrovni Veľkej Británie. A čo sa týka platov, upozorňuje na to, že hoci sú v zahraničí vyššie, je to priamo úmerné s nákladmi na život. „Slovenský lekár špecialista má spolu s príplatkami za služby podľa mňa relatívne dosť. To, čo naši lekári potrebujú, je, aby ich systém nefrustroval. Mali by mať vytvorené také podmienky, aby svoju prácu mohli robiť tak, ako to čítajú vo všetkých tých časopisoch, z ktorých sa vzdelávajú,“ tvrdí skúsený odborník s tým, že doma nemá také vysoké náklady a celé je to aj o kvalite života.

Podľa neho sú v slovenskom zdravotníctve isté výhody, o akých môžu Briti len snívať. Jednou z nich je napríklad to, že na Slovensku sa ľudia dostanú k niektorým špecialistom priamo, bez výmenného lístka. Ďalšou je to, že ak sa ráno vyberiete k lekárovi, dostane sa vám ošetrenia. No ak je v Británii príliš veľký nával, termín nedostanete. Alternatívou je nekonečné čakanie na urgente. Možno ešte nekonečnejšie ako na Slovensku. Naopak, Británia má navrch v špičkových pracoviskách a väčšom poriadku v presne stanovených postupoch. Celý rozhovor s lekárom, ktorý sa rád vrátil naspäť na Slovensko, si môžete prečítať na webe Aktualít.

Už ste čítali?