Dobré noviny
Hrnčiarstvo, ktoré kedysi živilo celé rodiny, priblížia návštevníkom
TASR
TASR

Hrnčiarstvo, ktoré kedysi živilo celé rodiny, priblížia návštevníkom

Toto významné remeslo obce Sušany v okrese Poltár dnes pripomína hrnčiarska izba, zriadená na obecnom úrade. Nachádza sa tam napríklad staré hrnčiarske náradie, kruhy a historické hlinené kúsky.

Hrnčiarska izba, zriadená na obecnom úrade v Sušanoch. Nachádza sa tam staré hrnčiarske náradie, kruh a samozrejme historické hlinené kúsky, niektoré aj sto rokov staré. Na snímke starosta obce Sušany Štefan Vaclavik 4. novembra 2015. Foto: TASR
 

Sušany 4. novembra (TASR) - Vydanie knihy o histórii hrnčiarstva, ako aj označenie miest, kde sa tomuto remeslu kedysi darilo - to všetko by mohlo turisticky zatraktívniť obec Sušany v okrese Poltár. Hrnčiarska tradícia trvala v malej dedine na severozápade Rimavskej kotliny od 13. storočia až do 60. rokov minulého storočia.

"Naši obyvatelia sa kedysi živili hrnčiarstvom, potom výrobou škridiel a poľnohospodárstvom," hovorí starosta Štefan Vaclavik. "Najmä hrnčiari boli preslávení a svoje výrobky predávali na trhoch od Poľska cez Maďarsko až po bývalú Juhosláviu," približuje.

Hrnčiarstvo bolo významným príjmom a zdrojom obživy tamojšieho obyvateľstva. V dedine bolo ešte v medzivojnovom období sedem hrnčiarskych dielní. Dnes však už ani jednu nenájdete. Starosta by chcel tieto miesta aspoň označiť a pre verejnosť sprístupniť aj tzv. baňu za obcou, kde sa v minulosti ťažila hrnčiarska hlina.

Toto významné remeslo dediny však už dnes pripomína hrnčiarska izba, zriadená na obecnom úrade. Nachádza sa tam napríklad staré hrnčiarske náradie, kruhy a historické hlinené kúsky, niektoré aj sto rokov staré. Izba, ktorá je zároveň obecným múzeom, by tak mohla byť východiskovým bodom pri spoznávaní remesla, ktoré kedysi živilo stovky miestnych obyvateľov.

Už ste čítali?