Dobré noviny
Počítačový génius Bill Gates jubiluje
TASR
TASR

Počítačový génius Bill Gates jubiluje

Jeho meno sa spája najmä s produktom Windows, teda s jedným z najpredávanejších a najrozšírenejších počítačových operačných systémov na svete.

Bill Gates Foto: TASR/AP

Seattle/Bratislava 28. októbra (TASR) – Americký podnikateľ, spoluzakladateľ americkej nadnárodnej spoločnosti Microsoft Corporation a veľkorysý filantrop William Henry Gates III., známy ako Bill Gates, sa v stredu 28. októbra dožíva 60 rokov.

Jeho meno sa spája najmä s produktom Windows, teda s jedným z najpredávanejších a najrozšírenejších počítačových operačných systémov na svete. Brilantný obchodník dlhodobo patriaci k najbohatším ľuďom sveta sa v súčasnosti venuje hlavne charitatívnej činnosti v rámci svojej nadácie Bill & Melinda Gates Foundation.

Bill Gates Foto: TASR/AP

William Henry Gates III. sa narodil 28. októbra 1955 v meste Seattle v americkom štáte Washington v rodine vychyteného právnika a učiteľky. Vďaka dobrému rodinnému i finančnému zázemiu sa stal študentom prestížnej súkromnej strednej školy Lakeside School a neskôr zvučnej Harvardovej univerzity. Počas štúdií stretol Paula Allena, ktorý rovnako ako mladý Gates videl budúcnosť v používaní osobných počítačov. Dňa 4. apríla 1975 spoločne založili dnes svetoznámu softvérovú firmu Microsoft Corporation. Jej vznik súvisel s uvedením prvého osobného počítača Altair 8800 od spoločnosti MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems). Hoci bol Altair na svoju dobu zázračným prístrojom, mal jeden základný nedostatok. Neexistoval preň jednoduchý a využiteľný software. Šikovní programátori Gates a Allen rozpoznali príležitosť a kontaktovali šéfa MITS s ponukou vytvorenia vhodného programovacieho jazyka. Po dohode s ním v krátkom čase napísali programovací jazyk Altair BASIC. Program šéfa MITS zaujal a s nadanými mladíkmi uzavrel zmluvu, ktorá im zaručovala 30 dolárov za každý predaný Altair s nainštalovaným BASICom. Ako samostatná spoločnosť začal Microsoft vystupovať v júli 1975. Výrazný zlom prišiel koncom 70. rokov 20. storočia, kedy spoločnosť podpísala zmluvu s gigantom IBM. Z dielne Microsoftu pre nich vzišiel operačný systém MS DOS (Microsoft Disk Operating System) a pôvodne malá firmička dvoch nedoštudovaných programátorov sa stala bezkonkurenčným lídrom na trhu. Ku kľúčovým produktom Microsoftu sa radia operačný systém Windows, najmä 95 a 98, a kancelársky balík Microsoft Office.

Bill Gates Foto: TASR/AP
Zľava bývalý šéf spoločnosti Oracle Larry Ellison, John McEnroe a Bill Gates v zápase 2. kole dvojhry medzi Američanku Serenou Williamsovou a Rumunkou Monicou Niculescuovou na turnaji WTA v kalifornskom Indian Wells 13. marca 2015. Williamsová zvíťazila 7:5, 7:5. Foto: TASR/AP

Okrem dominantného postavenia na celosvetovom trhu osobných počítačov získal Bill Gates i nesmierne bohatstvo. To sa rozhodol v nevídanej miere využiť v oblasti charity. So svojou manželkou vedie nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá sa špecializuje na boj proti chorobám a chudobe v krajinách tretieho sveta, pomoc ľuďom bez domova či vývoj nových liekov. Priam bezkonkurenčná je snaha nadácie zlepšiť životy ľudí v rozvojových krajinách prostredníctvom vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. V júni 2010 spustil Gates kampaň s názvom The Giving Pledge (Prísľub dávať). Jej cieľom je presvedčiť stovky miliardárov v USA, aby počas svojho života alebo po ňom darovali väčšinu svojho majetku na dobročinnosť a tento zámer verejne vyjadrili listom s vysvetlením, prečo sa tak rozhodli. Šesť týždňov po odštartovaní kampane zverejnený zoznam ľudí, ktorí už podpísali tzv. darovací sľub obsahoval 40 mien najväčších svetových boháčov a rodinných impérií.

Bill Gates so soškou Bambi Foto: TASR/AP
Bill Gates (vľavo) s rodinou a členmi nórskej kráľovskej rodiny. Foto: TASR/AP

Vedúcu stoličku v Microsofte prenechal Gates koncom roka 2008 dlhoročnému priateľovi Stevovi Ballmerovi, toho vo funkcii prezidenta a výkonného riaditeľa vo februári 2014 nahradil Satya Nadella.

Už ste čítali?