Dobré noviny
V týchto mestách je zakázané umierať. Dôvody sú kuriózne
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

V týchto mestách je zakázané umierať. Dôvody sú kuriózne

— Foto: Pixabay

Tieto mestá prijali naozaj kuriózny zákon. Ich obyvatelia majú zakázané zomierať.

Na svete existujú mestá, v ktorých za posledné desiatky rokov prudko klesol počet obyvateľov. V týchto mestách sa zrejme boja, že jedného dňa tam neostane ani živej duše, a tak niektoré z nich prijali naozaj kuriózny zákon – ich obyvatelia majú zakázané zomierať.

Nie, nejde o žiaden vtip. Medzi najznámejšie mestá, ktoré smrť zakázali zákonom, patrí napríklad Sellia. V tejto talianskej dedinke žije iba 537 ľudí, pričom v 60. rokoch ich bolo trikrát viac. Navyše väčšina jeho obyvateľov má dnes už vyše 65 rokov, čo, bohužiaľ, znamená, že populácia bude čoskoro ešte menšia. Starosta obce Davide Zicchinella sa rozhodol, že proti úmrtnosti bude bojovať podivuhodným opatrením, ktoré „zakazuje ľuďom ochorieť na území obce“ a tiež tvrdí, že „umierať v obci je zakázané“.

Zákon však údajne nie je myslený doslova. Ľudí má vraj donútiť chodiť pravidelne na lekárske prehliadky. Tí, ktorí sa budú tejto povinnosti vyhýbať, budú pokutovaní. „Umieranie by som nemohol zakázať priamo zákonom. Zákonom nie je možné prikázať nemožné. Ale mojím zámerom je proti smrti bojovať,“ uviedol Zicchinella. „Sellia - podobne ako množstvo ďalších miest v južnom Taliansku - je ohrozená úbytkom populácie. Tí, ktorí sa o seba nestarajú, alebo tí, ktorí majú zdravie ohrozujúce návyky, budú potrestaní vyššími daňami,“ dodal starosta obce.

Sellia však nie je ani zďaleka jediným mestom, ktoré svojim obyvateľom zakazuje umierať. Podobné opatrenie prijali napríklad aj v mestečkách Cugnaux a Sarpourenx vo Francúzsku, v Biritiba Mirim v Brazílii, v Lanjaróne v Španielsku či v ďalšom talianskom meste menom Falciano del Massico.

V prípade týchto obcí je však dôvod omnoho prozaickejší – nedostatok hrobových miest na miestnych cintorínoch. A hoci sa napríklad v mestečku Cugnaux vtedajší starosta snažil problém vyriešiť vytvorením nového cintorína, jeho žiadosť zamietli. „Boli sme tým úplne frustrovaní, ale povedali sme si, že keď povolili stavbu supermarketu namiesto cintorína, musíme jednoducho ľuďom zakázať umierať,“ prezradil bývalý starosta Philippe Guérin. V tomto prípade však šlo skôr o politický ťah, ktorý ale veľmi dobre zabral. Po medializácii prípadu napokon cintorín v Cugnauxe predsa len povolili.

To, či zákon, ktorý ľuďom z rôznych dôvodov zakazuje umierať, spĺňa svoj skutočný účel, je však veľmi ťažké zhodnotiť. Ak už ale nič iné, tieto mestá sa vďaka nemu aspoň zviditeľnili.

Už ste čítali?