Bill Murray zaujal kritiku ako Franklin Delano Roosevelt
SITA
SITA

Bill Murray zaujal kritiku ako Franklin Delano Roosevelt

Vďaka snímke Hyde Park on Hudson si Murray vyslúžil chvály kritiky za svoj herecký výkon a začalo sa hovoriť aj o jeho šanciach v sezóne filmových cien.

BRATISLAVA 12. septembra - Americký herec a komik Bill Murray zaujal filmových divákov a diváčky i kritiku na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte presvedčivým stvárnením Franklina Delana Roosevelta v historickej dráme Hyde Park on Hudson.

Rozhodnutie zahrať si vo filme režiséra Rogera Michella 32. amerického prezidenta sa tak ukazuje ako ďalšie dobré rozhodnutie v kariére 61-ročného obľúbeného herca. Vďaka snímke, ktorú vo svetovej premiére predstavili práve v Toronte, si Murray vyslúžil chvály kritiky za svoj herecký výkon a začalo sa hovoriť aj o jeho šanciach v sezóne filmových cien.

Rodák z Wilmette v americkom štáte Illinois síce v tejto súvislosti priznal, že ho sklamalo, keď v roku 2004 nezískal Oscara za hlavnú rolu v dráme Stratené v preklade (2003), no ponuku na stvárnenie prezidenta trpiaceho následkami detskej obrny vraj neprijal pre jej jasné oscarové tendencie. Oscarové roly sú totiž podľa neho často sentimentálne a presladené, čo si o tejto úlohe nemyslí.

Oficiálny trailer k filmu Hyde Park on Hudson

Film sa odohráva v lete 1939, keď sa Roosevelt v rodinnom sídle pripravuje na návštevu britského kráľa Juraja VI. s manželkou Alžbetou. Rozprávačkou príbehu je jeho vzdialená sesternica Margaret Suckley, ktorá sa stane jeho blízkou priateľkou a dôverníčkou. Stvárnila ju Laura Linney.

Snímka sa odohráva v približne rovnakom období ako mimoriadne úspešná Kráľova reč (2010), ktorá taktiež absolvovala svoju premiéru v Toronte a neskôr získala štyri Oscary, vrátane trofejí pre najlepší film a najlepšieho herca. Druhú menovanú si vyslúžil Colin Firth vďaka stvárneniu koktajúceho kráľa Juraja VI.

I keď prvé recenzie nenaznačujú, že by Hyde Park mohol tento úspech zopakovať, Murrayho meno sa skloňuje v súvislosti s možnými kandidátmi na nominácie. Pre herca, ktorý sa preslávil najmä komédiami Caddyshack (1980), Krotitelia duchov (1984) alebo Neuveriteľný deň (1993), by bolo ocenenie čerešničkou na torte obdivuhodného druhého dejstva jeho kariéry.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa totiž rozhodol zmeniť svoju dovtedajšiu kariéru a začal prijímať vedľajšie úlohy v nezvyčajných filmoch, medzi ktorými bolo aj niekoľko od obľúbeného nezávislého filmového tvorcu Wesa Andersona.

Ako priznal, zaujal ku svojej hereckej kariére pomerne "lenivý" prístup a dni radšej trávi doma so svojimi deťmi. Pre filmárov je tiež pomerne náročné dostať sa k nemu, ak mu chcú dať prečítať scenár a obsadiť ho do nejakého filmu.

"Už pred niekoľkými rokmi som vyhodil svojho agenta a vymanil som sa tak z kolobehu, v ktorom vám niekto každých 40 dní prinesie ďalší scenár," povedal na tlačovej konferencii a dodal: "Je to, ako keď vám v bare objednávajú pitie. Vždy ste o štyri pozadu a ak vypijete všetko, nikdy si to skutočne neužijete."

Bill Murray, ktorý bol najprv známy najmä zo spomínaných komédií, neskôr účinkoval napríklad v snímkach Ako som balil učiteľku (1998), Taká zvláštna rodinka (2001), Káva a cigarety (2003), Život pod vodou (2004), Zlomené kvety (2005), Až vyjde mesiac (2012) a tiež spomínanej dráme Stratené v preklade. Hyde Park on Hudson sa dostane do limitovanej americkej distribúcie začiatkom decembra. Uvedenie v slovenských kinách zatiaľ potvrdené nie je.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…