Dobré noviny
Aj oni si zaslúžia dotyky a pozornosť. Liga proti rakovine upozorňuje na veľký problém onkopacientov
TASR
TASR

Aj oni si zaslúžia dotyky a pozornosť. Liga proti rakovine upozorňuje na veľký problém onkopacientov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: freepik.com/jcomp, Ivan Samkov

Pacienti často v praxi nemajú svoje problémy s kým zdieľať či riešiť.

Intimita ľudí s onkologickým ochorením je na Slovensku tabuizovanou témou. Pacienti často v praxi nemajú svoje problémy s kým zdieľať či riešiť. Povedomie o danej téme chce zvýšiť platforma Miluj ma rovnako. Informovala o tom Liga proti rakovine (LPR), ktorá za platformou stojí.

Cieľ platformy

„Od 23. októbra je možné informovať sa, zdieľať svoje skúsenosti alebo napísať otázku z oblasti intimity onkologického pacienta na www.milujmarovnako.sk. V rámci Týždňa LPR sú na nej pripravení odborníci, ktorí vám poskytnú odpovede,“ priblížila liga. Cieľom platformy je poskytnúť pohľad k lepšiemu pochopeniu psychického prežívania ľudí s rakovinou, nasmerovania na správnu dávku empatie a porozumenia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ligaprotirakovine/posts/pfbid033X9ScyE8ZbE8DdbdLFvrPfM1ymkRd6T672ckrfWhYoZyEbnkv1Bt6jRhP6KXSMpbl

Liga poukázala na to, že pre mnoho onkologických pacientov a ich partnerov je ťažké o intimite hovoriť. „Sexualita býva často ovplyvnená následkom samotnej rakoviny alebo jej liečby. Ak zažívate telesné (fyzické), psychické, emocionálne alebo sociálne zmeny, ktoré majú vplyv na vaše sexuálne zdravie, nie ste v tom sami,“ skonštatovala onkopsychologička LRP Lucia Budačová.

Časté problémy

Častými intímnymi problémami sú napríklad bolesť pri pohlavnom styku, neschopnosť orgazmu či strata libida. U žien sa tiež môže vyskytovať vaginálna suchosť či zúženie vagíny, u mužov zase erektilná dysfunkcia a poruchy ejakulácie. V dôsledku ochorenia a liečby sa tiež môžu objavovať úzkosť a strach, nízke sebavedomie či zmeny nálady.

Liga apeluje na pacientov, aby v prípade problémov alebo otázok požiadali o podporu či informácie ošetrujúceho lekára. „Starať sa o svoje intímne potreby je veľmi dôležité počas celého trvania onkologického ochorenia. Rozprávanie, počúvanie, dotyk, držanie a hladenie, ale aj masturbácia môžu zlepšiť vaše duševné zdravie a uľahčiť vašu sexuálnu aktivitu,“ dodala.

Už ste čítali?