Dobré noviny
Mamičky, do rodinnej kasičky vám môže cinknúť až 370 eur. Stačí, ak urobíte toto a peniaze sú vaše
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Mamičky, do rodinnej kasičky vám môže cinknúť až 370 eur. Stačí, ak urobíte toto a peniaze sú vaše

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Karolina Grabowska, unsplash.com/Juan Encalada

Poznáte dávku tehotenské?

O tomto príspevku mnoho budúcich mamičiek netuší, hoci pomôže ich rodinnému rozpočtu. Ide o dávku tehotenské - na tú má nárok každá žena, ktorá je po 13. týždni tehotenstva a zároveň je nemocensky poistená v Sociálnej poisťovni. Štát vie mesačne pomôcť poriadne slušnou sumou.

Výška príspevku:

Výška tehotenského predstavuje 15% denného vymeriavacieho základu, ktorý je pre tento rok 79,6274 eur. Maximálna denná suma tehotenského je 11,95 eura, čiže za 30-dňový mesiac dostanú budúce mamičky dostanú najviac 358 eur a za 31-dňový mesiac 370 eur. Minimálne majú nárok na 239 eur, resp. 247 eur.

Podmienky

Dávka je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva a sú nemocensky poistené alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení sa nemocenského poistenia. Ďalšiu kategóriu tvoria budúce mamičky, ktoré majú v tento deň prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu poberania rodičovského príspevku.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com/Filip Mroz

Ďalšou podmienkou je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva a v prípade samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nemocensky poistených osôb aj zaplatenie poistného včas a v správnej výške (nedoplatok musí byť nižší ako päť eur). Dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tzv. tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.

Ide to aj cez internet a spätne

Dávku tehotenské je možné vybaviť aj bez osobnej návštevy pobočky Sociálnej poisťovne. Je o ňu totiž možné požiadať elektronicky cez eformulár na webovej stránke SP a viete tak urobiť aj spätne po dobu troch rokov. Návod, ako na to a viac informácií nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.

Kto má nárok?

  • zamestnankyňa,
  • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),
  • poistenka, ktorej vznikol nárok na tehotenské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote alebo
  • poistenka, ktorá má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyňa) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO).

Mamičky, ktoré poberajú tehotenské, po pôrode nemusia pobočke predkladať ani doklad o skončení tehotenstva. Ide o tie poistenky, ktorých tehotenstvo bolo ukončené pôrodom. Sociálna poisťovňa tieto informácie získava elektronicky z matriky.

Už ste čítali?