Dobré noviny
Naučili ju opravovať sláky s vlasmi mongolských koní. Zdenka uspela, no aj tak sa vrátila na Oravu
Lucia Lukušová
Lucia Lukušová

Naučili ju opravovať sláky s vlasmi mongolských koní. Zdenka uspela, no aj tak sa vrátila na Oravu

Miluje hrať na husliach, ešte radšej však opravuje sláky.
Miluje hrať na husliach, ešte radšej však opravuje sláky. — Foto: Facebook: Zdenka Zubeková Hubčíková

Už ako malú ju namiesto bábik skôr lákali husľové sláčiky. Zdenka Zubeková je jediná Slovenka, ktorá sa živí ich opravou.

Na to, aby zničený slák dala dokopy, potrebuje kvalitný materiál na jeho opravu. Vlásie, ktoré používa, je z konských chvostov týchto zvierat z Mongolska a zo Sibíri. „Má pevnosť, pružnosť aj zvuk je kvalitný. Je drahé, 250 gramov stojí približne 500 eur a z toho vytriedim niekedy polovicu ako nevhodné. Pred 15 rokmi som vytriedila štvrtinu. Musím triediť dokonale, aby kvalita bola najlepšia, lebo hráči majú radi, keď vydrží a netrhá sa. Dílerka povedala, že nemáme toľko preberať, lebo ho bude čoraz menej,“ priblížila svoju prácu Oravčanka, ktorá by raz chcela sláky aj vyrábať.

Najradšej by sa vybrala na skusy do Francúzska, Belgicka, ale robia ich tiež u susedov v Česku a Maďarsku. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10225475127442708&set=pb.1161522680.-2207520000.&type=3

Viete, čo je fernambuk? Je to strom, ktorý kedysi rástol výlučne iba v Atlantickom lese v Brazílii. Jeho výrub bol zakázaný. Aby však husľoví virtuózi mali svoj nástroj v bezchybnej kvalite, drevinu vysadili už aj na plantážach so zámerom, že ho môžu píliť. Práve drevo z tohto stromu používa aj Zdenka Zubeková z Dolného Kubína. 

Na husliach vie hrať, aj ich vyrobiť

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?