Dobré noviny
Nechcela sa hanbiť na plese, preto vymyslela podprsenku. Patent predala a pripravila sa tak o milióny
TASR
TASR

Nechcela sa hanbiť na plese, preto vymyslela podprsenku. Patent predala a pripravila sa tak o milióny

Mary Phelps Jacobová
Mary Phelps Jacobová — Foto: unsplash.com, Wikipedia/Public Domain

Patent na 1. modernú podprsenku dnes oslavuje 108 rokov.

Američanka Mary Phelps Jacobová bola autorkou prvej modernej podprsenky. Ľahký kúsok bielizne vyrobila najskôr pre vlastné potreby z dvoch vreckoviek a saténovej stuhy. Pre veľký úspech u rodiny a priateliek sa rozhodla svoj nápad patentovať. Patent dostala pred 108 rokmi - 3. novembra 1914.

História tohto minimalistického kúska odevu siaha do 15. storočia, kedy sa objavili o podprsenkách prvé zmienky. Predchodkyňou klasickej košíčkovej podprsenky bola šnurovačka, čiže sťahovací korzet, ktorý sa aj napriek nepraktickosti udržal niekoľko storočí. Ten dokonale vyzdvihol prsia a viditeľne zvýraznil osí driek. V 19. storočí získal korzet zapínanie vpredu, aby sa uľahčilo obliekanie a dalo sa s ním lepšie manipulovať. Tento kúsok bielizne bol však veľmi nepohodlný a zdraviu škodlivý.

Prvé podprsenky

Na prvé podprsenky boli udelené patenty už koncom 19. storočia. Napríklad v roku 1889 ho získala Francúzska Herminie Cadolle a v roku 1893 Američanka Marie Tucek. Za skutočnú vynálezkyňu modernej podprsenky s oddelenými košíčkami sa ale považuje Američanka Mary Phelps Jacobová.

Takto vyzeral prvý patent modernej podprsenky.
Takto vyzeral prvý patent modernej podprsenky. Foto: Wikipedia/Public Domain

Údajne sa chystala na ples a v snahe zakryť si nepekne vykukujúce kostice korzetovej podprsenky zošila v ruke niekoľko kusov látky. Výsledná inovácia á la zošité vreckovky sa najviac podobala dnešným podprsenkám. Patent na módnu novinku dostala 3. novembra 1914.

Koniec šnurovačiek a korzetov

Vynález prišiel v čase, keď sa ženy už naozaj chceli vymaniť z obmedzujúceho zovretia šnurovačiek a korzetov. O niečo neskôr k ich definitívnemu zániku prispela aj požiadavka americkej vlády. V čase vojny bol totiž každý kúsok ocele potrebný na výrobu zbraní a tak sa ženy s ľahkým srdcom vzdali týchto ťažkých súčiastok odevu, vystužovaných oceľovými prútmi.

Viac si môžem prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?