Majka roky brázdila Európu na kamióne, aby si splnila sen. Teraz naučila Krtíšanov chodiť na čaj
Keď si prvýkrát sadla za volant nákladného auta, mala 25 rokov.
Len málokto uhádne, čo kedysi robila na pohľad útla dievčina Majka Pataková. Hoci si vyskúšala prácu kvetinárky či čašníčky v pube, napokon sa rozhodla pre život v kabíne kamiónu. Viac ako tri roky v ňom cestovala po Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Francúzsku i ďalších krajinách západnej Európy či Balkánu. Ako prezradila pre Denník N, na cestách v obrovskom kolose ju poháňal jeden veľký sen.
Nádejná kamionistka vyvolávala v ľuďoch údiv. „Len čo zistili, že chcem prihlásiť seba, skoro odpadli. Bola som tam jediná žena,“ zaspomínala si Majka Pataková na svoju prvú návštevu autoškoly. Hoci mala len 25 rokov, príležitosti, ku ktorej ju pritiahol strýko, sa nezľakla. Vedela, že práve toto povolanie ju najrýchlejšie privedie k financiám, ktoré potrebovala na splnenie svojho sna. Dievčina s dredmi vo vlasoch si totiž chcela v rodnom meste otvoriť čajovňu.
Nemala veľké oči, stačilo jej málo
Mama nad netradičným nápadom svojho dievčaťa najprv krútila hlavou, no napokon Majku podporila. Otec jej dokonca požičal na vodičák, ktorý ju v tom čase vyšiel na 2 300 eur. „Na kamióne sa dá zarobiť viac, ako je bežné vo Veľkom Krtíši, kde firmy ľuďom dávajú 400 eur. Spolu s diétami sme mali od 1300 do 1900 eur v čistom, ale ak niekto jazdí sám, dostane aj 2500 eur," ozrejmila pred štyrmi rokmi Krtíšanka, ktorá začínala so svojím strýkom, neskôr po boku dnes už snúbenca Václava. Netúžila však po horibilnej sume, stačilo jej málo.
Hoci život v kabíne nebol vždy ružový a zažívala aj množstvo nepríjemných chvíľ, nevzdala sa, až kým si nesplnila to, čo sama sebe sľúbila. Po viac ako troch rokoch za volantom sa skutočne vrátila do rodného Veľkého Krtíša a v júni tohto roka si otvorila vlastnú čajovňu s prozaickým názvom Splnený sen. „Podarilo sa mi zarobiť dosť peňazí na kompletnú rekonštrukciu aj zariadenie priestorov, úver som si brala len na ich odkúpenie," prezradila spokojne podnikateľka.
Zarobí a dokáže aj odložiť
Napriek tomu, že mladú milovníčku čajov od nápadu odhovárali a tvrdili, že na čosi také v Krtíši nie je klientela, presvedčila ich o opaku. Majka vo svojej prevádzke ponúka asi 50 druhov čajov, pričom ľudia chodia a príjemný priestor si pochvaľujú. „Už prvý deň som predala 50 čajov. Chodia deti, mladí aj starší ľudia. Je milé sledovať, ako si dve osemdesiatničky prídu pofajčiť vodnú fajku a k tomu dať dobrú whisky,“ hovorí.
„Prekvapilo ma, že čajovňa celkom dobre zarába. Ľudia v Krtíši na čaj nechodili, lebo nemali kam. Dnes si dokonca môžem dovoliť odkladať každý mesiac rovnaké peniaze, ako keď som jazdila na kamióne,“ uzatvára Majka s tým, že stále je len na začiatku a všetko sa môže otočiť. Najnovšie však dúfa, že svoju ponuku rozšíri aj o domáce pečivo či sušienky, a tak začala oficiálne študovať cukrárstvo.