Dobré noviny
Čo sa deje s telom, keď prestanete fajčiť? Prvá skvelá vec sa objaví už po 20 minútach od poslednej cigarety
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Čo sa deje s telom, keď prestanete fajčiť? Prvá skvelá vec sa objaví už po 20 minútach od poslednej cigarety

Čo sa stane ak prestanete fajčiť?
Čo sa stane ak prestanete fajčiť? — Foto: Unsplash, Nick a Djalila / Unsplash ian dooley

Nefajčenie má prvé skvelé účinky už po 20 minútach, ale skúste počkať dva dni! Potom niečo ovoňajte a niečo ochutnajte. 

Tri dni po poslednej cigarete je hladina nikotínu v tele človeka vyčerpaná. Aj keď je zdravšie nemať v tele žiadny nikotín, toto počiatočné vyčerpanie spôsobí odvykanie od nikotínu. Asi tri dni po poslednej cigarete pociťuje väčšina ľudí náladovosť a podráždenosť, silné bolesti hlavy a chute na ďalšiu cigaretu.

Po mesiaci

Už po prvom mesiaci sa začína zlepšovať funkcia pľúc. Keď sa pľúca uzdravia a kapacita pľúc sa zlepší, bývalí fajčiari si môžu všimnúť menej kašľa a dýchavičnosti. Zároveň sa zvyšuje športová vytrvalosť a obnovuje sa schopnosť kardiovaskulárnych aktivít, ako je beh a skákanie.

Po pár mesiacoch

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov po poslednej cigarete sa naďalej zlepšuje krvný obeh.

Po deviatich mesiacoch

Deväť mesiacov odvykania od cigariet spôsobí výrazne vyliečenie pľúc. Jemné vlasové štruktúry vo vnútri pľúc známe ako mihalnice sa spamätajú z cigaretového dymu. Tieto štruktúry pomáhajú vytláčať hlien z pľúc a pomáhajú bojovať proti infekciám. Približne v tomto čase si mnohí bývalí fajčiari všimnú zníženie frekvencie pľúcnych infekcií, pretože zahojené riasy môžu ľahšie vykonávať svoju prácu.

Po jednom roku

Jeden rok po tom, čo človek prestane fajčiť, sa znižuje riziko koronárnej choroby srdca, a to až o polovicu.

Po piatich rokoch

Po piatich rokoch bez fajčenia sa telo zahojilo dostatočne na to, aby sa začali rozširovať tepny a cievy. Toto rozšírenie znamená, že je krv menej náchylná na zrážanie, čím sa znižuje riziko mŕtvice.

Po 10 rokoch

Po desiatich rokoch sa znižuje pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie rakovina pľúc, a to zhruba na polovicu v porovnaní s niekým, kto naďalej fajčí. Zároveň sa výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny úst, hrdla alebo pankreasu.

Po 15 rokoch

Po 15 rokoch je pravdepodobnosť vzniku ischemickej choroby srdca rovnaká ako u nefajčiara. Podobne sa znížilo riziko vzniku rakoviny pankreasu na rovnakú úroveň ako u nefajčiarov.

Po 20 rokoch

Po 20 rokoch riziko úmrtia na príčiny súvisiace s fajčením, vrátane pľúcnych ochorení a rakoviny, klesá na úroveň človeka, ktorý v živote nefajčil. Riziko vzniku rakoviny pankreasu sa tiež znížilo na riziko u niekoho, kto nikdy nefajčil.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?