Pomóc, dostal som sa do šmyku! Pozrite si, ako správne zareagovať v tejto nebezpečnej situácii
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Pomóc, dostal som sa do šmyku! Pozrite si, ako správne zareagovať v tejto nebezpečnej situácii

Zistite, ako sa vyhnúť problémom na ceste.

Ilustračné fotografie. — Foto: Unsplash, Jack Murrey / Unsplash, Håkon Sataøen

Prichádza zima a s ňou čoraz zložitejšie podmienky na cestách - daždivé počasie a nízke teploty spôsobujú, že povrchy sú čoraz šmykľavejšie. Nikto sa do šmyku alebo otočky nedostane úmyselne a môže sa to stať aj tomu najopatrnejšiemu vodičovi. Napriek tomu, že prevencia je najlepšou cestou, nie vždy sa dá správanie vozovky dopredu odhadnúť. Je preto veľmi dôležité vedieť, ako zareagovať, ak sa už v šmyku ocitnete. Užitočné rady prináša portál AARP.

Ako vzniká šmyk?

Aby sme šmyku dokázali predchádzať, musíme vedieť, ako vzniká. K šmyku dochádza, keď pneumatiky strácajú priľnavosť k vozovke. To dokáže spôsobiť hneď niekoľko chýb. 

Medzi najčastejšie môžeme zaradiť prebrzdenie, teda príliš prudké brzdenie a následné zablokovanie kolies, prudké otáčanie kolies, prehnané zrýchlenie a v neposlednej rade asi najčastejšie, príliš rýchlu jazdu. Väčšina vážnych šmykov je práve výsledkom neprispôsobenia rýchlosti vzhľadom na podmienky vozovky.

Prevencia je najlepším riešením

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť problémom na ceste, je plynulá jazda. Pozorne sledujte cestu a ak ju nepoznáte, spomaľte. Pri jazde myslite aj na tri najdôležitejšie body - pozorovanie, predvídanie a plánovanie.

„Priľnavosť kolies sa mení každých pár metrov, každá zákruta môže byť iná, najmä v tomto ročnom období. Preto je dôležité, aby ste boli vždy pozorní a sledovali stav vozovky,“ hovorí Bill Wardlaw, inštruktor v centre šmyku pre portál The Scotsman.

Pohľadom dopredu môžete rozpoznať potenciálne nebezpečenstvá, ako sú kaluže alebo ľad, a prispôsobiť svoju jazdu alebo urobiť vyhýbacie opatrenie v dostatočnom časovom predstihu. Ak znížite svoju rýchlosť, v prvom rade znížite šance na stratu kontroly, čím získate viac času na reakciu.

Ste v šmyku? Hlavne neprepadajte panike

Ak sa už ale ocitnete v šmyku, po prvé, neprepadajte panike. Zostať v pokoji je pri šmyku rovnako dôležité ako sa mu vyhnúť. Richard Gladman hovorí: „Všetky zásahy do riadenia a brzdenia musia byť v podmienkach ľadu čo najjemnejšie.“ 

Ideálne je, ak zložíte nohy z pedálov. Prestaňte brzdiť a prestaňte zrýchľovať. Potom rýchlo otočte volantom v smere, ktorým chcete ísť. Keď sa vaše vozidlo otočí správnym smerom, pravdepodobne budete musieť zatočiť opačným smerom, aby ste zastavili otáčanie a zostali na požadovanej ceste. Rýchla reakcia je v tomto prípade životne dôležitá a môže ochrániť vás aj ostatných účastníkov vozovky. Myslite preto na bezpečnosť na ceste a nepodceňujete počasie ani podmienky vozovky.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…