Dobré noviny
Hovorili im, že ženy nemajú čo liezť po horách. Domorodé Bolívijčanky poslali mužom jasný odkaz
Simona Gálová
Simona Gálová

Hovorili im, že ženy nemajú čo liezť po horách. Domorodé Bolívijčanky poslali mužom jasný odkaz

Domorodé bolívijské ženy prepisujú dejiny spoločnosti, v ktorej dominovali muži.
Domorodé bolívijské ženy prepisujú dejiny spoločnosti, v ktorej dominovali muži. — Foto: Instagram - @ely.de.las.montanas

Horolezkyne dokázali vyliezť na najvyššie vrcholy Južnej Ameriky. 

Bolívia – Lydia Hyallas pracovala ako kuchárka v základných táboroch a horolezeckých úkrytoch na strmých ľadovcových svahoch Ánd. Keď sa svojho manžela, horského vodcu, opýtala, aké je to vyliezť na najvyššie vrchy, povedal jej, aby si to vyskúšala sama. Tak si v roku 2015 spolu s ďalšími desiatimi domorodými ženami vo veku 42 až 50 rokov nasadila pod široké tradičné sukne turistické mačky a vydala sa na cestu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Todd Antony (@toddantonyphoto)

Podľa portálu Guardian sa im za posledných šesť rokov podarilo vyliezť na najvyššie vrchy Latinskej Ameriky, ktoré majú vyše 6-tisíc metrov. V roku 2019 sa im podarilo vystúpiť na najvyššiu horu mimo Ázie, Aconcagu, ktorá má výšku 6 960 metrov. Rozprestiera sa nad bolívijskou vysočinou, najväčším mestom La Paz a jazerom Titicaca na západe a údoliami Amazonky na východe. Ôsmim z jedenástich horolezkýň sa podarilo dosiahnuť vrchol, čeliť snehovej búrke a silnému vetru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Todd Antony (@toddantonyphoto)

Láskyplné horolezkyne 

Ženy vždy lezú vo svojich tradičných sukniach, pod ktorými však majú moderné vybavenie. So sebou majú prilby, laná, postroje, mačky a športovú obuv. Ich koníček je obdivuhodný aj preto, že odkedy Španieli kolonizovali bolívijský región, boli domorodé Aymarské ženy sociálne vylúčené a systematicky marginalizované. Nemohli navštevovať reštaurácie, nemohli používať verejnú dopravu a mali zakázaní vstup na hlavné námestia. „Pôvodní obyvatelia boli nútení pracovať ako sluhovia pre španielskych okupantov a museli nosiť určité odevy a sukne, ktoré sú dnes pre domorodé ženy zdrojom hrdosti,“ prezradil pre Feature Shoot fotograf a dobrodruh Todd Antony.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Women Adventurers (@womenadventurers)

Horolezkyne sa nazývajú Cholita Climbers, teda láskyplné alebo malé horolezkyne. „Slovo cholita pochádza zo španielskeho slova chola, čo znamená pejoratívne označenie polovičný kríženec. Zdrobnenina cholita sa však často používa v španielčine a znamená malá alebo láskyplná,“ vysvetlil fotograf. Tieto ženy začali vyvíjať úsilie v oblastiach, v ktorých v Bolívii tradične dominujú muži. „Hovorili nám, že ženy by nemali liezť po horách, ale ja som dievčatám povedala, že ak môžu liezť muži, môžeme aj my,“ prezradila vo videu Lydia Hyallas.

Lezú, akoby sa prechádzali po pláži

Časť 1 / 2

Už ste čítali?