Dobré noviny
Šteniatko bolo nádejou na záchranu celého svojho druhu. Vedci teraz prišli s výbornou novinou
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Šteniatko bolo nádejou na záchranu celého svojho druhu. Vedci teraz prišli s výbornou novinou

Vľavo Wandi dnes, vpravo Wandi pred rokom a pol.
Vľavo Wandi dnes, vpravo Wandi pred rokom a pol. — Foto: Instagram/Wandi Dingo

Austrálska psovitá šelma a jej pôvod sú obľúbenou témou vedcov po celom svete.

CANBERRA 28. marca – Dingo. Austrálska psovitá šelma a jej pôvod sú obľúbenou témou vedcov po celom svete. Podľa autorov novej genetickej štúdie, ktorá bola publikovaná v magazíne Australian Mammalogy, čistokrvní dingovia možno nie sú tak blízko vyhynutiu, ako si doteraz mysleli. Informuje o tom portál ABC.net.au.

Pred rokom a pol sa internetovou senzáciou stalo austrálske šteniatko, ktoré na jeden z dvorov na predmestí mesta Wandiligong zhodil dravý vták. Genetické testy neskôr potvrdili, že Wandi je čistokrvný dingo.

Veľký zvrat?

Lyn Watson, riaditeľka austrálskej nadácie Dingo, ktorá sa o Wandi začala starať, uviedla, že objav 100% čistokrvného šteňaťa psa dinga je veľmi zriedkavý. To však podľa nového výskumu zrejme nie je úplne pravda - a to je dobrá správa.

Ochranári sa najskôr obávali, že čistokrvní dingovia smerujú v Južnej Austrálii k vyhynutiu. „Zatiaľ čo niektorí dingovia majú v sebe kúsok z domestikovaného psa, ako populácia si zachovávajú svoju genetickú identitu,“ tvrdí teraz výskumníčka Kylie Cairnsová z Universzity of New South Wales.

Nové závery

Podľa genetických testov, ktorých závery zverejnili výskumníci v roku 2015, pre hybridizáciu (kríženie) medzi dingami a domestikovanými psami mali byť dingovia v ohrození. Doktorka Cairnsová spoločne s kolegami dospeli k trochu iným záverom. Z analýzy DNA vzoriek z viac ako 5-tisíc divokých psov v Austrálii vyplýva, že až 64% bolo čistokrvných dingov.

Cairnsová nepopiera, že posledných dvesto rokov prebieha proces hybridizácie. „Ale tie jedince, ktoré sú v divokej prírode, sú stále z veľkej časti dingami,“ myslí si a dodáva, že aj v štáte Nový Južný Wales si zachovávajú svoju genetickú identitu – z psovitých šeliem, ktoré tam preskúmala, bolo 24% čistokrvných dingov.

Nie každý však s týmito závermi súhlasí. Podľa vedca Petra Fleminga doktorka Cairnsová použila odlišné definície kľúčových výrazov a nové dáta sú v podstate podobné so skorším výskumom, ktorého je spoluautorom a podľa ktorého je hybridizácia značná.

Už ste čítali?